بازنشربیوتکنولوژی پزشکی

درمان خشکی چشم با کمک آنتی بادی ها

محققان دانشگاه ایلینوی واقع در شیکاگو نوعی آنتی‌بادی را در اشک انسان شناسایی کردند که هدف گرفتن آن با استفاده از قطره‌های چشمی، امکان درمان بیماری خشکی چشم را فراهم می‌کند.


به گزارش پایگاه خبری مدیکال اکسپرس، بیماری خشکی چشم در اثر وجود عوامل غیرعادی در اشک چشم به وجود می‌آید و موجب خشک شدن قرنیه می‌شود و می‌تواند به درد شدید و حساسیت نسبت به نور منجر شود.

محققان ایلینوی در تحقیقات پیشین دریافتند که در بیماری خشکی چشم رشته‌های دی ان ای خارج شده از نوعی سلول سفید خون موسوم به نوتروفیل موجب تشکیل شبکه‌هایی روی چشم شده و آن را ملتهب می‌کنند. اکنون در این تحقیقات مشخص شد آنتی‌بادی‌های موسوم به Anti-Citrullinated Protein Autoantibodie با نام اختصاری ACPA یکی دیگر از دلایل بروز تورم در چشم هستند و در شکل‌گیری شبکه‌های دی ان ای نقش دارند.

محققان قطره‌هایی را ساختند که سیستم ایمنی بدن را از این چرخه معیوب خارج می‌کنند. این قطره‌ها با استفاده از مخزن آنتی‌بادی‌هایی ساخته شده‌اند که از گلبولین‌های ایمنی بدن هزاران اهداء‌کننده خون به دست آمده و در برگیرنده انواع مختلفی از آنتی بادی‌ها است.

این قطره‌ها از طریق هدف‌گیری مکانیزم اثرگذاری سیستم ایمنی بر خشکی چشم، با آثار منفی ACPA مقابله می‌کنند. در آزمایشات اولیه این قطره‌ها که با کمک ۲۷ داوطلب مبتلا به خشکی چشم انجام گرفت، مشخص شد مصرف این قطره‌ها در طول ۸ هفته موجب کاهش معنادار آسیب قرنیه و عوارض خشکی چشم می‌شود.

۴/۵ - (۱ امتیاز)
توسط
کانال رسمی پژوهشکده زیست فناوری رویان اصفهان
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن