بیوتکنولوژی پزشکی

درمان دارویی آلفاویروس‌های‌ منتقل‌شده توسط پشه‌ها

✅ گروهی از محققان دانشگاه گریفیث (Griffith University)، در حال توسعه راهی برای درمان بیماری‌های ناتوان‌کننده ناشی از آلفاویروس‌ها (alphaviruses) مانند Chikungunya و ویروس River Ross هستند.


? ویروس چیکنگونیا (CHIKV) مسئول بیماری میلیون‌ها نفر در دهه گذشته است، اپیدمی‌های قابل‌توجه این ویروس در مناطقی از اقیانوس هند و منطقه کارائیب گزارش شده است. ویروس رودخانه راس (RRV)، یک آلفا ویروس بومی در استرالیا و جنوب اقیانوس آرام است و سالانه حدود ۵۰۰۰ نفر را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این ویروس‌ها توسط پشه‌های Culicidae انتقال‌ یافته و باعث التهاب مفصلی و عضلانی شدید می‌شوند و هیچ واکسنی یا داروهای خاص برای مقابله با این ویروس‌ها وجود ندارد؛ اما دانشمندان، طی عفونت حاد به ویروس چیکونگونیا، متوجه شدند که یک مجموعه مولکولی که به‌عنوان inflammasome (پروتئین‌های چندگانه که در سلول‌های میلوئیدی بیان شده و از اجزای سیستم ایمنی ذاتی محسوب می‌شوند) شناخته می‌شود، در بیماران مبتلا به علائم حاد فعال می‌شوند؛ بنابراین با تولید دارو مهارکننده آن، راه درمان این نوع بیماری‌ها به دست می‌آید.

? محققان زمانی که موش را به چیکنگونیا آلوده کردند متوجه شدند که یک نوع از inflammasome شناخته شده به‌ عنوان NLRP3 فعال ‌شده که منجر به التهاب مفصلی شدید و آسیب استخوان می‌شود. دانشمندان از یک مولکول که به‌ طور خاص مانع از فعال‌سازی NLRP3 می‌شود، استفاده کرده و کاهش التهاب در موش آلوده به ویروس چیکونگونیا، کاهش از دست دادن استخوان و نیز التهاب عضلانی مشاهده شد. در موش آلوده به ویروس Rive Ross نیز مشاهدات مشابهی به دست آمد. هدف قرار دادن inflammasome با استفاده از این نوع دارو می‌تواند یک راه مؤثر برای درمان بیماران مبتلا به بیماری چیکونگونیا حاد یا ویروس River Ross در طی شیوع باشد.

? بر طبق گفته پژوهشگران این مطالعه یافته‌ها این تحقیق مهم بودند زیرا inflammasome NLRP3 در بیماران مبتلا به چیکونگونیا حاد، به‌صورت برجسته بیان شد. دارو مهارکننده NLRP3، موجب بهبود قابل‌ملاحظه‌ای از التهاب و بیماری در موش آلوده به چیکونگونیا شده است. این دارو، مزایای درمانی‌اش را بدون به خطر انداختن ایمنی ضدویروسی ارائه کرده است.

?ترجمه: الهام بیابانگرد

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

درمان دارویی آلفاویروس‌های‌ منتقل‌شده توسط پشه‌ها – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن