سرطان خون

درمان دو کودک مبتلا به لوکمی با تزریق نوع جدیدی از سلول های T دست ورزی شده

دو کودک با استفاده از نوعی درمان جدید مبتنی بر سلول های T ویرایش شده بر علیه لوکمی، پس از گذشت یک سال همچنان در حالت بهبودی به سر می برند.


روش درمانی بدین صورت بوده است که ابتدا سلول های ایمنی از فرد دهنده دریافت شدند؛ سپس از طریق یک وکتور ویروسی، ژن مربوط به گیرنده آنتی ژن کایمریک به سلول های ایمنی منتقل گردید. سپس این سلول ها که آماده ی هدف قرار دادن بافت های توموری بودند، به بیماران منتقل گردیدند. این روش موفق آمیز بود.

در این روش جدید، محققان سلول های ایمنی را از یک فرد دهنده می گیرند و سپس چندین قسمت مهم آن ها را دستکاری می کنند. اولین قسمت از دستکاری ژنتیک، غیر فعال سازی ژن هایی بود که سبب شناسایی سلول های اهدایی به عنوان عامل بیگانه توسط سیستم ایمنی می شدند. دستکاری دیگر سبب شناسایی و ایجاد پاسخ ایمنی بر علیه سلول های سرطانی گردید. سومین دستکاری، تلاشی جهت کاهش احتمال توسعه عوارض پاسخ ایمنی، علیه سلول های پیوندی بود.

اولین دریافت کننده یک دختر ۱۱ ماهه بود و پس از او کودک ۱۶ ماهه دیگری نیز تحت درمان قرار گرفت. هر دو بیمار همزمان تحت شیمی درمانی نیز قرار گرفته بودند. بعد از مدتی که سیستم ایمنی آن ها شروع به بازیابی کرد و سلول های دستکاری شده از بدن حذف شدند، آن ها پیوند مغز استخوان نیز دریافت کردند. علیرغم دستکاری ژنی، یکی از بیماران، عوارض ناشی از پیوند را نشان داد که فورا با درمان بر طرف شد. هر دو کودک اکنون در کنار خانواده و در سلامت خوبی هستند.

این روش درمانی به صورت تجربی صورت پذیرفت، به این معنی که توسط سازمان های تنظیمی دولتی هنوز مورد تأیید قرار نگرفته است و استفاده از این روش تنها به دلیل شکست استفاده از سایر روش های درمانی بوده است. هم اکنون انواع مختلفی از درمان های مبتنی بر سلول های CAR-T مراحل کارآزمایی بالینی را می گذرانند که برخی از آن ها نتایج امیدوار کننده ای را نشان می دهند و احتمالا به زودی برخی از آن ها تأییدیه دریافت می کنند.

ترجمه : کاوه نصراللهی

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن