اخباربیوتکنولوژی پزشکیچندرسانه‌ایسرطان

درمان سرطان با سینتتیک بیولوژی

مهندسی باکتری‌ها بر علیه سرطان

درمان سرطان یکی از چالش‌های بسیار بزرگ برای انسان‌ها بوده. در طول زمان روش‌های مختلفی مانند شیمی درمانی برای درمان به کار گرفته شده که روز به روز پیش رفت کرده اند. یکی از این روش‌ها درمان سرطان با سینتتیک بیولوژی یا زیست‌شناسی مصنوعی است. در سال ۱۸۸۴ بروز یک عفونت پوستی در یک بیمار مبتلا به سرطان باعث تغییر وضعیت سرطان از وخامت به بهبودی شد.
این اتفاق سر آغاز استفاده از باکتری‌ها برای درمان سرطان شد. حدود ۲۰۰ سال بعد با پیشرفت بیشترهای بیشتری که در مهندسی ژنتیک رخ داد و دستکاری‌هایی که بر روی باکتری‌های مختلف انجام شد راه‌هایی از جنس سینتیک بیولوژی کشف شد. دانشمندان با تغییرات ژنتیکی توانستند باکتری‌ها مهندسی شده‌ای را تولید کنند که فقط در تومور قادر به رشد باشند. علاوه بر این با تغییراتی که در مسیر سنتز این باکتری‌ها انجام شده بود، باکتری‌های ما قادر به تولید محدود کننده‌های سرطان هستند.
درمان سرطان با سینتتیک بیولوژی به دلیل هدفمند بودن درمان بسیار با اهمیت است و نسبت به سایر روش‌های درمانی مناسب‌تر به نظر می‌رسد. از سنتتیک بیولوژی در موارد درمانی و پیشگیرانه زیادی به جز درمان سرطان نیز می‌توانیم استفاده کینم.

۵/۵ - (۱۲ امتیاز)
منبع
TED Ed
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن