بیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی داروییسرطاننانوبیوتکنولوژی

درمان سرطان با نانو ذرات خود تنظیم شونده

✅ دانشمندان دانشگاه surrey، نانو ذرات هوشمندی طراحی کردند که می‌توانند تا دمای مورد نیاز برای کشتن سلول‌های سرطانی گرم شوند بدون اینکه به سلول‌های سالم بافتی آسیبی برسد. این نانو ذرات خود گرم شونده، می‌توانند به زودی به عنوان جزئی از روش گرما درمانی برای بیماران مبتلا به سرطان استفاده شوند.

? گرما درمانی به مدت طولانی به عنوان یک روش درمانی برای سرطان مورد استفاده بوده است اما درمان بیماران بدون آسیب رساندن به سلول‌های سالم کار مشکلی است. با این حال در دما بین۴۵-۴۲ درجه سانتی گراد، می‌توان سلول‌های سرطانی را بدون آسیب رسیدن به سایر سلول ها ضعیف کرد یا از بین برد.

? نانو ذرات Zn-Co-Cr-ferrite تولید شده، دارای خود تنظیمی هستند یعنی اجازه نمی‌دهند دما از ۴۵ درجه بالاتر برود. به ویژه این نانو ذرات سمیت کمی دارند و احتمال ایجاد آسیب طولانی مدت توسط آن‌ها برای بدن کم است.

? روش هایپرترمی مغناطیسی، روش قدیمی با استفاده از گرما برای درمان سرطان است اما دشواری کنترل دما در آن، استفاده از این روش را به شدت محدود می‌کند. اگر بتوانیم خواص مغناطیسی نانو ذرات را تنظیم کنیم، دمای مورد استفاده برای درمان، در آن‌ها به صورت خود به خودی تنظیم می‌شود و احتیاجی به استفاده از سیستم‌های کنترلی و… نیست.

? به گفته محققان با ایجاد مواد مغناطیسی که دمای کوری آن‌ها تا محدوده دمای هایپرترمی پایین آمده باشد، می‌توان این ویژگی خودتنظیمی دمایی را در آن‌ها ایجاد کرد. اما در اکثر مواد مغناطیسی دمای کوری بیش‌تر از مقداری است که برای بدن قابل تحمل باشد. تولید نانوذرات با دمای کوری ۳۴ درجه (کاری که این محققان انجام دادند) یک پیشرفت اساسی در این زمینه می‌باشد.

?ترجمه و بازنویسی: مهرنوش لک

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

درمان سرطان با نانو ذرات خود تنظیم شونده – اخبار زیست فناوری

۱/۵ - (۱ امتیاز)
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن