ایمونولوژیبیوتکنولوژی پزشکیسرطان

درمان سرطان با CAR-T cell گاما دلتا

✅شرکت‌های TC Biopharm و bluebird bio برای ساخت نسل جدیدی CAR-T cellها، نشات گرفته از سلول‌های T گاما دلتا، با یکدیگر توافق کردند.


?با حضور دو محصول CAR-T cell درمانی تاییدشده در بازار، نحوه‌ی درمان سرطان در حال تغییر است. این تکنولوژی توانسته‌است در درصد قابل توجهی از بیماران، که به سایر درمان‌های موجود پاسخ نمی‌دهند، موثر واقع شود. با این حال عوارض جانبی CAR-T cellدرمانی نگران کننده است.

?bluebird bio یکی از چندین شرکتی است که در حال کار روی انواع ایمن‌تر CAR-T cell هستند. این شرکت با استفاده از تکنولوژی ساخت TC Biopharm به نام ImmuniCAR قصد دارد به این هدف دست پیدا کند. این تکنولوژی بر پایه‌ی بیان CAR روی سطح سلول‌های T گاما دلتا است (زیرگروهی از سلول‌های T که می‌تواند به طور اختصاصی سلول‌های سرطانی ازبین ببرد و به سلول‌های سالم آسیبی نرساند.)

?در این پروژه مشترک bluebird bio در ازای پیش پرداخت ۱۶ میلیون دلار و سایر هزینه‌ها ساخت و تبلیغات محصول، پس از انجام مطالعات بالینی فاز ۱ و ۲ توسط TC Biopharm، حق انحصاری بهره‌برداری تجاری از محصول را در اختیار خواهد داشت.

?سلول‌های T گاما دلتا موضوع معروفی در رشته‌ی انکولوژی و بیماری‌های التهابی است، و عامل پیشران شرکت‌هایی است که قصد دارند از پتانسیل این سلول‌ها بهره برداری کنند. همچون شرکتGammaDelta Therapeutics در انگلستان و شرکت Gadeta در هلند.

?امید است که با تلفیق این تکنولوژی جدید و CAR-T cell درمانی، این نسل جدید درمان سرطان روزی بتواند کمکی برای بیماران سرطانی در سراسر جهان باشد.

?ترجمه: یاسمن اسعدی

☑️لینک خبر

☑️عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

☑️عضویت در کانال زیست فن

درمان سرطان با CAR-T cell گاما دلتا – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن