سرطانسلول های بنیادیمهندسی بافت

درمان سرطان به کمک سلول‌های بنیادی

تحقیقات جدید انجام‌ شده در دانشگاه پلیموث و دانشگاه صنعتی درسدن، هدف درمانی جدیدی را برای درمان سرطان و بازسازی بافت ارائه داده‌است. این هدف جدید، پروتئینی است که Prominin-1 و یا CD133 نامیده می‌شود. دکتر Bing Hu از مؤسسه پزشکی پلیموث با همکاری دکتر Denis Corbeil از دانشگاه صنعتی درسدن و یک تیم متخصص بین‌المللی نشان داده‌اند که چگونه Prominin-1 می‌تواند نقش مهمی در تضمین واکنش‌های سلول‌های بنیادی به سیگنال‎های خارج سلولی ایفا کند.


سلول‌های بنیادی توانایی‌های منحصر به فردی دارند که می‌توانند به انواع مختلف سلول‌های تخصصی تبدیل شوند و اگر در محل آسیب نتوانند به سیگنال‌ها پاسخ دهند، فعال نمی‌شوند و ناحیه آسیب دیده ترمیم پیدا نخواهد کرد. فعال‌سازی مناسب سلول‌های بنیادی در بازسازی بافت، از اهمیت زیادی برخوردار است و باعث جایگزینی سلول‌های جدید در بافت آسیب‌دیده می‌شود.

برخی از سلول‌های سرطانی به‌عنوان سلول‌های بنیادی عمل کرده و به‌طور مؤثری سرطان را تکثیر و حمایت می‌کنند. یافته‌های این مطالعه جدید نشان می‌دهد که عدم حضور یا جهش پروتئین Prominin-1، فعال‌سازی سلول‌های بنیادی را با مشکلاتی همراه می‌سازد که ترمیم و تشکیل بافت را تحت‌تأثیر قرار خواهد داد. یافته‌های این مطالعه در The EMBO Journal منتشر و بودجه آن توسط اتحادیه اقدامات ماری‌ کوری و شورای تحقیقات علوم زیستی و بیوتکنولوژی تأمین شده‌است.

دکتر Hu گفت: “سلول‌های بنیادی به قدری مهم هستند که ممکن است در آینده برای جایگزینی سلول‌ها و بافت‌های آسیب‌دیده یا از دست‌رفته در بیماری‌های مختلف مورد استفاده قرار ‌گیرند. در نتیجه درک نحوه‌ی عملکرد آن‌ها بسیار مهم است. اکثر سلول‌های بنیادی یک ساختار مو مانند منحصر به فرد به‌نام مژک را پردازش می‌کنند که می‌تواند تغییرات محیطی مانند حضور مولکول‌های سیگنالینگ را حس کند. آن‌ها سپس سیگنال‌هایی را تولید می‌کنند که از طریق مولکول‌های غشای مژک به درون سلول‌ نفوذ می‌کنند. بنابراین، عملکرد سلول‌های بنیادی به‌شدت وابسته به ترکیبات مناسب و پویایی مژک‌ها است.”

او هم چنین افزود: “ما با استفاده از دندان انسیزور موش به‌عنوان یک مدل مطالعاتی دریافته‌ایم که Prominin-1 نقش مهمی در جذب مولکول‌های مختلف توسط مژک‌های سلول‌های بنیادی دارد. حضور این پروتئین در تعیین سرنوشت سلول‌های بنیادی نیز ضروری است. Prominin-1 یک مارکر سلول بنیادی تثبیت‌شده است. با این‌حال عملکرد کامل آن تا قبل از این مطالعه نامشخص باقی مانده بود. فعال‌سازی سلول‌های بنیادی در غیاب یا جهش Prominin-1 مختل شده و در نتیجه بر ترمیم بافت و تشکیل بافت سخت تأثیر می‌گذارد. این یافته‌ها تأثیر قابل‌توجهی بر زیست‌شناسی سلول‌های بنیادی و زیست‌شناسی سرطان دارد که توضیح می‌دهد Prominin-1 می‌تواند در درمان سرطان و بازسازی بافت استفاده شود.”

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن