سرطان پروستات

درمان سرطان پروستات با استفاده از نانوذرات طلا

محققان دانشگاه تگزاس یک آزمایش بالینی با استفاده از نانوذرات طلا برای حذف سرطان پروستات انجام داده‌اند. این روش برای اولین بار در جهان انجام می‌شود و به اندازه کافی دقیق است که به‌طور بالقوه از بروز عوارض منفی مانند بی‌اختیاری ادراری یا ناتوانی جنسی جلوگیری کند. روش درمانی AuroLase ترکیبی از ویژگی‌های منحصر به فرد فیزیکی و نوری ذرات AuroShell همراه با یک منبع لیزر نزدیک به مادون قرمز است، تا از نظر دمایی بافت سرطانی را تخریب کند بدون اینکه آسیب جدی به بافت سالم اطراف آن وارد کند.


نانوذرات یا نانوگوی‌ها، از لایه‌های کوچک شیشه سیلیکا به شکل یک کره ساخته شده‌ و در یک لایه نازک طلا فشرده می‌شوند. گلوله‌ها سلول‌های سرطانی را دنبال کرده و وارد آن‌ها می‌شوند. سپس ویژگی‌ پیشرفته ارتعاشی آن‌ها از سرطانی شدن بافت جلوگیری می‌کند. بدین شکل که این نانوذرات که حاوی دمای بسیار بالایی هستند، همزمان با تاباندن نور از طریق یک لیزر، که به‌طور خاص برای تحریک ذرات طراحی شده است، به سوی سلول‌های توموری فرستاده شده و آن‌ها را مورد حمله قرار می‌دهند. این نوسان، سلول‌های سرطانی را از بین می‌برد، در عین حال که بافت سالم، اعصاب و اسفنکتر ادراری را حفظ می‌کند.

سرطان پروستات زمانی شروع می‌شود که سلول‌های غده پروستات دچار جهش شده و شروع به رشد غیرقابل کنترل کنند. به غیر از سرطان پوست، پروستات شایع‌ترین سرطان در مردان آمریکایی است و تقریباً ۱ نفر از هر ۹ نفر در امریکا به این سرطان تشخیص داده شده‌اند. جامعه سرطان آمریکا برآورد می‌کند که در سال ۲۰۱۸، ۲۹،۴۳۰ مرد تنها از این بیماری جان خود را از دست داده‌اند.

گزینه‌های درمان سنتی شامل برداشت پروستات که در آن حذف غده پروستات و برخی از بافت‌های اطراف آن صورت می‌گیرد، پرتودرمانی و سرمادرمانی است. این روش‌ها پتانسیل این را دارند که اثرات منفی روی عملکرد ادراری و کارایی جنسی داشته باشند. عوارض جانبی درمان‌های معمول سرطان پروستات می‌تواند بسیار آسیب‌زا باشد. این تکنولوژی جدید توانایی از بین بردن این اثرات منفی را داراست، چراکه قادر است بافت سرطانی را از بین برده و زمان ماندن در بیمارستان و طول دوره بهبودی را کاهش دهد.

به گفته محققان: “ادغام MRI ​​و تکنولوژی تصویربرداری فراصوت که ما برای شناسایی و تشخیص دقیق سرطان استفاده می‌کنیم، همراه با دقت بسیار زیاد نانوگلوله‌های طلا در هدف قرار دادن سلول‌های بیمار، ما را قادر می‌سازد تا به دقت آن‌ها را از بین ببریم.” محققان امیدوارند که در آینده درمان با نانوذرات به عنوان یک گزینه برای هر فرد مبتلا به سرطان پروستات، در نظر گرفته شود.

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

2 دیدگاه

    1. سلام
      تشکر از توجه تون
      تمام اخبار سایت لینک خبر دارند و لینک مقالات هم حتی الامکان قرار داده میشوند. خبر مربوطه نیز لینک خبر و لینک مقاله ش زیر خبر قرار گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن