بیوتکنولوژی میکروبیسرطان

باکتری پنجاه‌ ساله: گزینه جدید برای درمان سرطان

به طور میانگین در هرسال ۴۸ میلیون آمریکایی دچار مسمومیت های غذایی ایجادشده توسط باکتری سالمونلا می شوند. این باکتری با ویژگی های منحصربه‌فردی که دارد می تواند از طریق کانال های سلولی به داخل آن ها نفوذ کرده و در میزبان خود تکثیر یابد. پژوهشگران از این ویژگی باکتری سالمونلا استفاده کرده و به سویه غیرسمی از این باکتری دست پیدا کردند که اختصاصا می تواند به سلول های سرطانی نفوذ کند.


سویه هایی از سالمونلا نوعی ترجیح طبیعی برای ورود به سلول های سرطانی دارند که با اطلاع از این ویژگی می توان از آن ها در باکتریوتراپی (Bacteriotherapy) استفاده کرد. باکتریوتراپی به معنای استفاده از باکتری های زنده به‌عنوان یک روش برای کنترل و یا درمان کامل بیماری ها است. پژوهشگران سویه دست‌کاری ژنتیکی شده از سالمونلا را با نام CRC2631 را ایجاد کردند که غیر سمی بوده و توانایی طبیعی آن برای هدف قرار دادن سلول های سرطانی افزایش پیدا کرده است.

این سویه جدید به طور مستقیم وارد سیستم گردش خون موش هایی با سرطان پروستات شد. نتایج نشان داد که پیشرفت سرطان پروستات در آن ها ۲۰ درصد نسبت به گروه کنترل کاهش پیدا کرده است. CRC2631 پایداری زیادی در محیط سلولی داشته همچنین سرعت پخش آن در سلول های سرطانی زیاد است. به‌علاوه تهدیدی برای سلول های طبیعی محسوب نمی شود. سالمونلا CRC2631 داروهای شیمایی ضد سرطان را حمل کرده و مستقیماً وارد تومور می شود. یکی از اهداف این پژوهش توسعه وکتورهای باکتریایی است که وارد تومور شده و آن را از داخل به بیرون نابود می کنند.

سویه ی CRC2631 از نمونه های سالمونلا از مجموعه Demerce است که بیش از ۵۰ سال در دمای اتاق نگهداری شده بودند. این مجموعه شامل بیش از ۲۰۰۰۰ نمونه مختلف از سالمونلا است.

جزئیات بیشتر در مجله PLOS ONE به چاپ رسیده است.

آماده سازی : سیمین دخت افرا

لینک مقاله
لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن