مقاومت آنتی بیوتیکیواکسن های دامی

درمان عاری از آنتی‌بیوتیک برای گاوهای شیری

مقاومت به آنتی‌بیوتیک پایان درمان‌های مدرن عفونت‌های پستانی در صنعت لبنی نخواهد بود. اما محققین به تکنولوژی‌ دست یافتند که روی تمام باکتری‌های بررسی شده اثرگذار است. با به کارگیری این روش که در هر دو محیط in vitro و in vivo آزمایش شده است، دیگر مقاومت باکتری‌ها افزایش نخواهد یافت.


مقاومت به آنتی‎‌بیوتیک با سرعت زیادی در تمام جهان درحال افزایش است. هرچه باکتری‌ها بیش‌تر به آنتی‌بیوتیک‌هایی که برای از بین بردن آن‌ها ساخته شده‌اند، مقاوم شوند، داروها نیز بیش‌تر بی‌اثر می‌شوند. این به معنی ناتوانی ما در از بین بردن بیماری‌های عفونی رایج است، مگر اینکه اقدام فوری انجام شود؛ در غیر این صورت، سازمان بهداشت جهانی پیش‌بینی می‌کند که وارد دوره‌ ای جدید خواهیم شد که بار دیگر عفونت‌های معمولی و صدمات جزئی، کشنده خواهند بود.

پروژه PanaMast با حمایت اتحادیه اروپا و با تمرکز بر روی ماستیت گاوی (التهاب پستان)، به مقابله با مشکل مقاومت به آنتی‌بیوتیک‌ها پرداخته است. PanaMast برای اولین‌بار در جهان به راه حلی غیر آنتی‌بیوتیکی برای درمان گاوهای شیرده دست یافت، درحالی که ماستیت با استفاده از آنتی‌بیوتیک‌های مرسوم درمان می‌شد.

تکنولوژی ضد‌میکروبی و غیر آنتی‌بیوتیکی جدید، long-acting reactive species) LARS) تا کنون روی تمام میکروارگانیسم‌های بررسی شده، مؤثر واقع شده است و شامل باکتری‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک مانند استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی سیلین (MRSA) است. مهم‌تر از همه این که، این روش موجب تحریک مقاومت نشده و به شدت بر روی باکتری‌های گرم مثبت و گرم منفی اثر می‌گذارد. هم‌چنین LARS دارای ایمنی بالا و سمیت کم در هر دو محیط in vivo و in vitro است.

این روش علاوه بر مزایایی که از نظر تأمین سلامت داراست، دارای مزایای اقتصادی قابل توجهی برای دامداران نیز می‌باشد. زمانی که گاوها تحت درمان هستند، شیر آن‌ها تا مدتی قابل فروش نیست، در نتیجه استفاده از آنتی‌بیوتیک‌های مرسوم باعث از دست رفتن درآمد شیر می‌شود. هم‌چنین اگر درمان مؤثر واقع نشود، گاوهای مبتلا باید کشته شوند. هزینه‌ای که صنایع لبنی اروپایی و آمریکایی‌ برای این مشکل پرداخت می‌کنند، معادل ۳ میلیارد یورو در سال است. اما زمانی که گاوها با LARS درمان می‌شوند، شیر عملاً در طی درمان و پس از آن مشکلی ندارد و به فروش می‌رسد.

در پایان پروژه‌ ۲۴ ماهه، PanaMast قصد دارد آزمایش‌های خود را روی محصول جدید کامل و سپس آن را روانه‌ بازار کند.

لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن