بیماری های عفونیبیوتکنولوژی داروییمقاومت آنتی بیوتیکی

درمان عفونت‌های ریوی با داروی جدید

عفونت‌های ریوی، که اغلب به علت وجود باکتری‌های مقاوم به داروها ایجاد می‌شوند، بسیار خطرناک هستند زیرا سویه‌های باکتری‌ دخیل در بروز عفونت‌های ریوی به تمام آنتی‌بیوتیک‌های موجود مقاوم هستند. حتی بدتر از آن، با تزریق‌های سیستمیک نیز این آنتی‌بیوتیک‌ها نمی‌توانند به سطح ریه بروند تا در آن‌جا باکتری‌ها را ازبین ببرند و مصرف دوزهای بالای آنتی‌بیوتیک‌ها می‌تواند آسیب شدید و گاهاً مرگباری را به کلیه‌ها و یا کبد وارد کند.


محققان دانشگاه پوردو رویکرد جدیدی را برای درمان عفونت‌های سیستم تنفسی تحتانی که چهارمین عامل مرگ در سراسر جهان محسوب می‌شود، ابداع کردند. این محققان، فرمول داروی جدیدی را از تلفیق دو نوع آنتی‌بیوتیک colistin و ciprofloxacin ابداع کردند. شواهد به دست آمده حاکی از آن است که این داروی ترکیبی جدید قادر است به محل‌های عفونت در نواحی عمقی ریه منتقل شده و سویه‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک‌ را در این نواحی از بین ببرد.

دکتر Zhou معتقد است: “تلفیق دو نوع آنتی‌بیوتیک با خواص شیمیایی مختلف همواره یک چالش بسیار اساسی محسوب می‌شود. فرمولاسیون جدید ما در مقایسه با اثرات سینرژیستی این داروها، منجر به اثربخشی بهتر در برابر سویه‌های مقاوم باکتری‌ها درنواحی عمقی ریه‌ها می‌شود.” و در ادامه بیان می‌کند: “این فناوری برای نجات ده ها هزار نفر از بیماران مبتلا به انواع مختلفی از عفونت‌های ریوی کشنده، از جمله افراد مبتلا به فیبروز سیستیک و پنومونی ناشی از ونتیلاتور (ventilator-assisted pneumonia) طراحی شده است.”

داروی Purdue innovation یک پودر خشک با فرمولاسیون استنشاقی است که در مقایسه با بسیاری از محصولات استنشاقی رایج که توسط اکثر بیمارستان‌ها و از طریق نبولایزر‌ها (وسیله‌ای برای رساندن دارو به قسمت‌های مختلف دستگاه تنفس از طریق استنشاق می‌باشند) مصرف می‌شوند، بسیار موثرتر و کارآمدتر است. چنین رویکردی را می‌توان به راحتی برای بسیاری از ترکیبات آنتی بیوتیکی، خصوصاً داروهای مربوط به بیماری سل مورد استفاده قرار داد.

لینک‌ خبر
لینک مقاله

۵/۵ - (۱ امتیاز)
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن