بیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی داروییفناوری های همگرا

درمان عفونت های خونی با آهنربا

از آن جایی که مسمومیت خون هنوز در بیش از ۵۰٪ موارد منجر به مرگ می شود و درمان آن باید به سرعت انجام گیرد، معمولا پزشکان حتی در صورت مشکوک بودن به مسمومیت خون، بدون تعیین نوع عفونت، از آنتی بیوتیک ها استفاده می کنند که می تواند تا حد زیادی مقاومت آنتی بیوتیکی را سبب شود.


ایده ی درمانی، تصفیه ی مغناطیسی خون است. ذرات آهن، توسط آنتی بادی هایی که باکتری های مضر در خون را شناسایی می کند و به آن ها متصل می شود، پوشیده می شوند. به محض این که ذرات آهن به باکتری متصل شدند، آنها را به طور مغناطیسی از خون حذف می کنند.

تا کنون،تنها پوشاندن ذرات آهن با آنتی بادی هایی که یک نوع باکتری را تشخیص می دهند ممکن شده است. اما گونه های باکتریایی متعددی در مسمومیت خونی درگیر هستند.
محققان آنتی بادی ایجاد کرده اند که تقریبا قادر به اتصال به تمام باکتری هایی است که باعث مسمومیت خونی می شوند. بنابراین اگر مخلوطی از گونه ها وجود داشته باشد، درمان مغناطیسی صرف نظر از نوع پاتوژن در خون می تواند فورا شروع شود.

ماهیت ذرات آهن و همچنین امکان باقی ماندن برخی از ذرات در خون پس از انجام استخراج مغناطیسی را نیز نباید نادیده گرفت. یک راه حل برای این مشکل این است که ذرات ریز آهن به دسته های بزرگتر تجمع پیدا کنند و بنابراین به آهن ربا بهتر واکنش نشان دهند. البته محققان با استفاده از شبیه سازی شرایط آزمایشگاهی نشان دادند که ذرات آهن پس از ۵ روز به طور کامل تجزیه می شوند.

این روش هنوز به اندازه ی کافی بالغ نیست که بر روی بیماران استفاده شود ولی تلاش برای رفع نواقص این طرح همچنان ادمه دارد.

ترجمه: الهام وحدت

لینک مقاله
لینک خبر

Rate this post
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن