متابولیت‌های ثانویه

درمان فشار خون بالا با انجیر

اخیرا محققان چند ترکیب طبیعی جدید در گیاهان انجیر بومی مالزی کشف کرده‌اند که در درمان فشار خون بالا کاربرد دارد. این ترکیب، توانایی ایجاد انقباض وریدی در بافت‌های آئورتی داشته و در نهایت باعث رقیق‌تر شدن خون در رگ‌ها می‌گردد.


دکتر Kuan Hon Lim از دانشگاه Nottingham مالزی، در این باره می‌گوید: “هدف اصلی پروژه حاضر شناسایی مولکول‌های جدید به منظور تیمار فشار خون بالا بود، که در نتیجه این تحقیق موفق به شناسایی کلاس جدیدی از آلکالوئیدها در گونه های انجیر شدیم. نتایج اولیه نشان می‌دهد که این ترکیبات شناسایی شده ممکن است از طریق یک مسیر مهم (مسیر کانال TRP) فعالیت داشته باشند که می تواند باعث ارائه رویکرد جدید برای درمان فشار خون بالا در آینده ای نزدیک شود.

در حدود یک میلیارد نفر در سراسر جهان به فشار خون بالا مبتلا هستند و در صورت کنترل نشدن، می‌تواند به بیماری های قلبی و عروقی و درنهایت مرگ منجر شود. از این بین، ۱۴-۱۶ درصد از این مردم (در حدود ۱۴۰ تا ۱۶۰ میلیون نفر) به طور مزمن با این بیماری درگیر هستند. در حال حاضر هیچ داروی منفردی که بتواند به طور موثر این بیماری را درمان کند، وجود ندارد.

گونه های نادر انجیر از جنگل های بارانی مالزی جمع آوری شدند. موقعیت جغرافیایی گونه های گیاهی می تواند تاثیر به سزایی در ترکیبات شیمایی گیاهان بگذارد. دکتر Lim در این باره می گوید: “شناسایی این گونه های نادر بسیار مشکل و چالش‌برانگیز است زیرا عمدتا در نواحی متراکم و بین دیگر گونه ها رشد می کنند و دور از چشم قرار دارند، از این رو در هنگام شناسایی آن ها، موقعیت را با دقت و با استفاده از GPS ثبت می کنیم. این امر زمانی کمک‌کننده هست که بخواهیم مجددا از این گیاهان استفاده کنیم. برای به دست آوردن ترکیبات کافی تنها برای چند آزمایش زیستی، می‌بایست ۱۰ کیلوگرم از برگ‌های انجیر را جمع‌آوری کنیم.”

برای حل این مشکل، محققان این پروژه روش‌هایی برای تولید این ترکیبات جدید توسعه داده‌اند. این تیم تحقیقاتی به تازگی یکی از این ترکیبات ارزشمند را در آزمایشگاه دکتر Lim سنتز کرده‌اند، که فعالیت انقباض وریدی آن مشابه ترکیب طبیعی بود. هم چنین این تیم اخیرا در صدد تولید ترکیبات کوچک مشابه به این ترکیبات جدید است که تنها اختلاف اندکی دارند. این آزمایش ها در جهت شناسایی قسمت های ضروری ترکیبات است که فعالیت زیستی دارند.

گیاهان همواره منابع وسیعی از ترکیبات بسیار باارزش در درمان طیفی از بیماری‌ها بوده است، با این وجود مطالعات بسیاری برای تایید این گونه ترکیبات نیاز است. این محققان امید دارند در آینده ای نه چندان دور، با مطالعات گسترده کلینیکی، موفق به تولید دارو از این گیاه و نهایتا درمان فشار خون در بسیاری از مردم جهان گردند.

لینک خبر
عضویت در زیست فن کشاورزی
عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن