بیوتکنولوژی پزشکیسرطانمهندسی ژنتیک

درمان لوسمی در کودکان

پروسه تغییر ژنی که اخیراً به تأیید سازمان غذا و دارو رسیده‌است، این مفهوم را در بر دارد که می‌تواند سبب درمان لوسمی کودکان شود؛ به این صورت که سلول‌های T موجود در سیستم ایمنی را به‌گونه ای تغییر می‌دهد که سلول‌های سرطانی را تشخیص دهند و آن‌ها را از بین ببرند.


یکی از محققان اظهار داشت که تأثیر این روش درمانی بر روی جمعیتی از کودکان که مبتلا به لوسمی حاد بودند، غیر قابل باور و بیش از حد %۹۰ است، طوری که می‌توان این دستاورد را یک راه حل بسیار انقلابی دانست.

از این جهت به آن «انقلابی» گفته می‌شود که یافته‌های ایشان یک دارو نیست؛ درواقع سیستمی است که به‌طور طبیعی در بدن وجود دارد و روش کار در این دستاورد به این صورت است که سیستم ایمنی را به‌گونه‌ای تقویت می‌کند که فعالیت‌هایی در آن رخ می‌دهد که تا پیش از این هرگز رخ نداده‌است.

درمان با سلول‌های CAR-T توسط گروهی از محققان از سرتاسر دنیا مطرح شد و گسترش پیدا کرد و اکنون در ۳۰ بیمارستان تخصصی کودکان در دسترس است.

چگونگی انجام کار به این صورت است: نمونه خون از بیمار گرفته می‌شود، به کارخانه سلولی فرستاده می‌شود، که در آن‌جا به‌گونه‌ای تغییر ژنتیکی روی سلول‌ها صورت می‌گیرد که سلول‌ها توانایی نابودی سرطان را پیدا می‌کنند، سپس دوباره خون به بیمار تزریق می‌شود.

درواقع در این روش، از سیستم ایمنی خود فرد برای مبارزه با بیماری استفاده می‌شود.

به گفته یکی از محققان، با مهندسی کردن سلول‌های سیستم ایمنی نه‌تنها می‌توان راه‌حل درمانی برای سرطان پیدا کرد بلکه می‌توان برای نابودی عفونت‌های ویروسی مانند HIV و هم‌چنین غلبه بر بیماری خودایمن هم از این روش استفاده کرد. و دانشمندان برآنند تا از این روش درمانی( T-cell therapy) برای درمان سرطان‌های خونی، عفونت‌های ویروسی و تومورهای جامد استفاده کنند.

  • مترجم: فرزانه صائبی راد

☑️ لینک خبر

☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

☑️ عضویت در کانال زیست فن

درمان لوسمی در کودکان – اخبارز یست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن