بیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی داروییسلول های بنیادی

درمان مشکلات نابینایی به کمک سلول‌های بنیادی

✅نتایج دو تحقیق بالینی اولیه نشان می‌دهد که ممکن است از سلول‌های بنیادی جنینی انسان به عنوان درمان برای فرم دژنراتیو ماکولا استفاده شود. به نظر می‌رسد که سلول‌های بنیادی تزریق شده به داخل چشم، جایگزین سلول‌های آسیب دیده در بیماری بدون عوارض جانبی جدی می‌شوند؛ یک مطالعه نشان می‌دهد که ممکن است حتی بینایی بیماران را بهبود بخشد.

? در هر دو تحقیق، محققان سلول‌های بنیادی جنینی را به نوعی از سلول‌های پشتیبانی شبکیه که سلول‌های اپیتلیال رنگدانه شبکیه (RPE)  نامیده می شوند، تبدیل کردند و آن‌ها را به چشم مردم مبتلا به دژنراسیون ماکولا (AMD) تزریق کردند.بیماری کوری جدیدا در افراد بالای 55 سال دیده می‌شود و در حال حاضر هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد و 30 میلیون نفر در سراسر جهان مبتلا به این بیماری می‌باشند، اگر چه مکمل‌های غذایی می‌توانند پیشگیرانه باشند.

? در یک شبکیه سالم، سلول‌های RPE عملکردهای حمایتی مانند تغذیه و مدیریت مواد زائد را برای گیرنده‌های نوری فراهم می کنند واین سلول‌ها نور را پردازش می‌کنند که به ما امکان می‌دهد تا ببینیم. اختلال عملکرد و انحطاط سلول‌های RPE بخشی از روندی است که منجر به از دست دادن بینایی در دژنراسیون ماکولا می‌شود و مربوط به سن است. سلول‌های RPE حاصل از سلول‌های بنیادی جنینی انسان به زیر شبکیه تزریق می‌شوند که برای حمایت و یا جایگزینی سلول‌های RPE با سلول های معیوب بیمار طراحی شده اند.

? کارشناسان پزشکی معتقدند که دژنراسیون ماکولا یکی از اولین زمینه‌های موفقیت درمان با سلول‌های بنیادی است.این موضوع  به این دلیل است که تعداد زیادی از سلول‌های RPE در آزمایشگاه رشد قابل ملاحظه ای دارند و تقریبا با سلول‌هایی که در چشم می‌باشند، یکسان هستند. سلول‌های RPE نیازی به تشکیل اتصالات عصبی برای حمایت ازگیرنده های نوری درون شبکیه ندارند . هم‌چنین مکانی که در چشم سلول‌ها پیوند زده می‌شود، به عنوان یک سایت ایمن محسوب می‌شود؛ به این معنی که یکی از مکان‌هایی است که در آن خطر رد سلول‌های پیوند شده کم است. در نهایت، درمان می‌تواند با تعداد کمی از سلول‌ها در یک منطقه مشخص و با کمترین خطرات انجام شود.

? دانشمندان سوسپانسیون 50،000 یا 200،000 سلول RPE مشتق شده از سلول‌های بنیادی جنینی انسان را در زیر شبکیه بیمار تزریق کردند. روش جراحی بسیار قابل تحمل بود. در عرض چند هفته، دانشمندان توانستند نشانه‌هایی را مشاهده کنند که شبکیه در محل تزریق بهبود می‌یابد و تصاویر پشت چشم را که سلول های RPE پیوند زده منتقل می‌شوند را نشان می‌دهد. بینایی بیماران در طول مطالعه به طور قابل توجهی پایدار باقی ماند و عوارض جانبی دیده نشد.

? به گفته محققان نتایج این آزمایش بسیار امیدوار کننده بود اما این فقط  گام اول در مسیر طولانی است تا درمان سلول‌های احیا کننده را در واقعیت در دژنراسیون ماکولا و شبکیه ایجاد کند.

? یک گروه تحقیقاتی دیگر دو تحقیق را با استفاده از سلول‌های RPE استخراج شده از سلول‌های بنیادی جنینی انسان برای درمان بیماران AMD خفیف و همچنین بیماران مبتال به یک نوع دژنراسیون شبکیه به نام بیماری Stargardt انجام داده است. این رایج ترین نوع از AMD نوجوانان ارثی است. مانند AMD خشک، درمانی برای این بیماری نیز وجود ندارد.سلول‌های بنیادی که در این بیماران تزریق شده بودند، تا سه سالگی زنده ماندند و عوارض جانبی نداشتند. برخی از این بیماران حتی بینایی را به دست آوردند.

? پژوهشگران می‌گویند:« سلول های RPE به نظر می‌رسد در چشم انسان به خوبی تحمل می‌شود و هیچ عارضه جدی ناشی از سلول های RPE پیوند شده وجود ندارد؛ مانند تشکیل تومور. این مطالعه از پیشرفت بیش‌تر RPE مشتق شده از سلول‌های بنیادی جنینی انسان برای بیماری‌های دژنراتیو ماکولا بدون هیچ گونه عوارض جانبی خبر می‌دهد.

? ترجمه و بازنویسی:عاطفه سادات محسن زاده

☑️ لینک خبر
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

درمان مشکلات نابینایی به کمک سلول‌های بنیادی – اخبار زیست فناوری

برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن