اخباربازنشربیوتکنولوژی پزشکی

درمان ناباروری مردان با سلول های بنیادی پرتوان القایی

محققان در حال کار روی پروژه ای برای بازبرنامه ریزی سلول های پوستی به سلول های بنیادی اسپرماتوگونیایی هستند که بعد از پیوند به بیضه های عقیم می توانند تولید اسپرم را احیا کنند. سلول های بنیادی اسپرماتوگونیایی مسئول بارور نگه داشتن بالغین هستند و در بیضه هایی که به طور طبیعی عملکرد دارند، این سلول ها در زمان بلوغ فعال شده و تا آخر عمر به تولید اسپرم می پردازند.

علت های ناباروری

در حال حاضر، برخی از درمان های پزشکی مانند شیمی درمانی، درمان های سرکوب کننده ایمنی، درمان بیماری کم خونی داسی شکل و قرار گرفتن در معرض برخی از مواد در محیط موجب از دست رفتن سلول های بنیادی اسپرماتوگونیایی و در نتیجه عقیمی فرد می شوند. علاوه بر این تغییر در مورفولژی تاژک اسپرم ها نیز می تواند منجر به ناباروری شود. راه های درمانی متنوعی تا به امروز مانند اهدای جنین امتحان شده اما در پروژه اخیر، محققین قصد دارند که بی خطر بودن و امکان پذیر بودن این درمان جدید را با استفاده از سلول های پوستی میمون های رزوس ماکائو تست کنند. تبدیل سلول های پوستی به اسپرم شامل چندین گام خواهد بود که اولین آن بازبرنامه ریزی سلول های پوستی به سلول های بنیادی پرتوان القایی(iPSCs) خواهد بود.

فناوری iPSCs

نوع آوری این پروژه استفاده از ماده ژنتیکی خود مردان و فناوری iPSCs برای تولید سلول های بنیادی اسپرماتوگونیایی است که بتوانند شبیه با سلول های واقعی عمل کنند. گام نهایی این پروژه نیز تولید اسپرم های سالم و استفاده از آن ها در تولید جنین های سالم است. این فناوری می تواند راهگشای تولید اسپرم برای بازماندگان سرطان های کودکی و بسیاری از مردان عقیم باشد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
توسط
کانال تلگرامی Bioidea
منبع
University of Georgia
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن