بیوتکنولوژی پزشکیسرطاننانوبیوتکنولوژی

درمان هدفمند نانو برای سرطان پروستات

سرطان پروستات متاستاتیک یا سرطان مقاوم به castrate می­تواند به استخوان گسترش پیدا کند. با وجود چندین نوع درمان در دسترس، هنوز چالش­های زیادی در این مورد وجود دارد. امروزه تحقیقات جدیدی در نشست سالانه هیئت علمی انجمن داروسازی آمریکا در سال ۲۰۱۷ ارائه شده است که هدف از این نشست حل چالش توسعه نانوذرات هدفمند برای استخوان بود که داروی شیمی درمانی را مستقیما به استخوان برساند.


محققان نانو ذره مهندسی شده را برای اتصال به ساختار شیمیایی استخوان طراحی کردند که برای کاهش اندازه تومور و حفظ ساختار استخوان و کاهش درد موثر است. در این مطالعه گروه­های درمانی مختلفی مورد بررسی قرار گرفتند از جمله تیمار­هایی با سالین، cabazitaxel، نانوذرات غیر هدفمند و نانوذرات هدفمند.

به گفته محققان مسئله قابل توجه و مشکل ساز برای بیماران سرطان پروستات زمانی است که سرطان به استخوان گسترش پیدا می­کند و در نتیجه آسیب های دردناک و دشوار را ایجاد می­نماید. از این رو تمرکز اصلی بررسی آن­ها برای کاهش اندازه تومور و درد در بیماران بوده است.

نانوذرات هدفمند در مقایسه با نانوذرات غیرهدفمند افزایش ۴ برابری را در اتصال به استخوان را در شش ساعت و افزایش ۸ برابری را در ۷۲ ساعت نشان دادند. موش­های تیمار شده با نانوذرات هدفمند همچنین هیچ ضایعه استخوانی را با اشعه ایکس نشان نداد اما در گروه تیمارهای با سالین و cabazitaxel و نانوذرات غیرهدفمند به ترتیب ۱۰۰و ۳۳ % ضایعه مشاهده شد.

همچنین محققان کاهش درد را در گروه نانوذرات هدفمند نشان دادند. از طرف دیگر در آزمایش von Frey گروه تیمار شده با نانوذرات هدفمند کاهش معناداری را در میزان درد داشتند.

دانشمندان دریافتند این نانوذرات هدفمند نه تنها منجر به کاهش اندازه تومور شدند بلکه توانستند ساختار استخوان را حفظ کنند و میزان درد را نیز کاهش دهند، که چالش اصلی در بیماران تحت درمان بوده است. مرحله بعدی این تحقیق انجام مطالعات تاییدی پیش کلینیکی و کار بر روی بهینه سازی روش تولید نانوذرات به مقیاس وسیع است.

مترجم: زهرا محمد علی پور

☑️ لینک خبر

☑️ عضویت در زیست فن میکروبی صنعتی محیط زیست
☑️عضویت در کانال زیست فن

درمان هدفمند نانو برای سرطان پروستات – اخبار زیست فناوری

Rate this post
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن