بیوتکنولوژی پزشکی

درمان چاقی ناشی از Haploinsufficiency با فعال‌سازی پروموتور و افزاینده با کمک CRISPRa

درمان چاقی ناشی از Haploinsufficiency با فعال‌سازی پروموتور و افزاینده با کمک CRISPRa درمان چاقی ناشی از Haploinsufficiency با فعال‌سازی پروموتور و افزاینده با کمک CRISPRa

✅عبارت Haploinsufficiency به معنای داشتن تنها یک نسخه از یک ژن است، در حالیکه آلل سالم فعالیت خود را به صورت کامل دارد اما فعالیت آن یعنی ۵۰% از ژن برای برآوردن نیاز بدن کافی نمی باشد. این نقص ژنتیکی موجب ایجاد بیماری‌های مختلفی می‌شود و با بیش از ۳۰۰ ژن در ارتباط است. برای مثال Haploinsufficiency در فاکتور رونویسی Sim1 که در leptin pathway نقش دارد، موجب ایجاد چاقی شدید در موش و انسان می شود.


محققان دانشگاه UCSF اخیرا ثابت کرده اند که با کمک فعال سازی با CRISPR (CRISPRa) می توان بیماری‌های ناشی از Haploinsufficiency را درمان نمود.در واقع CRISPRa با هدف گیری المان‌های تنظیمی یک ژن، می تواند بیان آن را بالا ببرد و جبران کمبود محصول ژن را کند.

در این پژوهش، محققان با هدف گیری پروموتور ژن Sim1 و یا افزاینده آن که در فاصله ۲۷۰ جفت بازی از آن قرار دارد در موش‌های ترانسژنیک، توانستند بیان این ژن را افزایش دهند و موجب نجات از فنوتیپ چاقی شوند. نکته جالب توجه این بود که علی رغم اینکه از یک پروموتور همگانی برای CRISPRa استفاده شده بود، اما بیان Sim1 تنها در سلول‌هایی افزایش یافته بود که پروموتور و افزاینده آن در آنها فعال بودند.

برای نزدیکتر کردن این روش به بالین، پژوهشگران CRISPRa را به همراه ویروس‌های adeno associated به هیپوتلاموس موش‌ها تزریق نمودند که این روش نیز منجر به واژگونی فنوتیپ چاقی در موش ها شد.
این امید وجود دارد که این روش درمانی بتواند بیماری های ژنتیکی بسیاری که ناشی از تغییر دوز ژن هستند را درمان کند.

ترجمه: خدیجه عالیشاه

☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

درمان چاقی ناشی از Haploinsufficiency با فعال‌سازی پروموتور و افزاینده با کمک CRISPRa

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن