بیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی داروییسلول های بنیادی

درمان کم خونی داسی شکل به کمک سلول های بنیادی

| درمان کم خونی داسی شکل به کمک سلول های بنیادی

✅ جمعی از محققان، توانستند روش درمان جدیدی ابداء کنند که ۷ بیمار مبتلا به کم خونی داسی شکل که یک اختلال خونی_ارثی است، را درمان کنند. محققان در این روش از سلول‌های بنیادی که تاکنون تصور می‌شد ناکارآمد باشند استفاده کردند و پروتکل جدید پیوند درمانی را تعریف نمودند.


❇ مارکرهای HLA پروتئین‌هایی در سطح سلول هستند که به تنظیم سیستم ایمنی کمک می‌کنند. بدن انسان از این پروتئین‌ها استفاده می‌کند تا ازطریق آن‌ها تشخیص دهد چه سلولی خودی و چه سلولی بیگانه است. از آن‌جایی که مارکرهای HLA از والدین به ارث می‌رسند؛ اعضای خانواده، بیش‌ترین شباهت را در تطابق این پروتئین‌ها دارند. در پیوندها، تطابق داشتن مارکرهای HLA بین بیمار و فرد دهنده سلول کمک می‌کند که ریسک پس زدن پیوند در بیمار کاهش یابد. هرچند که پزشکان همواره سعی می‌کنند در بیمارانی که نیاز به پیوند سلول‌های بنیادی دارند، از دهنده‌ای استفاده کنند که تطابق بسیار زیادی با بیمار داشته باشد اما تنها ۲۰درصد بیماران دارای سلول‌های داسی، عضوی در خانواده خود دارند که مارکرهای HLA آن کاملاً با آن‌ها مطابقت داشته‌باشد و همین امر سبب شده‌است که این روش درمانی برای این دسته از بیماران چندان کارآمد نباشد.

❇ محققان بزرگ‌ترین مطالعه برروی بیمارن بالغ مبتلا به کم خونی داسی شکل را در شیکاگو آغاز نمودند و در این مطالعه، شیمی درمانی را کاملاً حذف نموده و فقط از روش پیوند سلول‌های بنیادی کاملاً مطابق، استفاده نمودند. اکنون پروتکل جدیدی تعریف نمودند که طبق آن، دهنده‌هایی که نیمه مطابق هستند نیز مناسب می‌باشند و اندکی شیمی درمانی نیز به کار می‌رود؛ لذا با این پروتکل، تعداد دهنده برای هر بیمار به طرز معناداری افزایش می‌یابد.

❇ پزشکان ۵۰ بیمار بالغ مبتلا به بیماری را که داوطلب شده‌بودند تا پیوند سلول‌های بنیادی نیمه مطابق در آن‌ها به کار رود، مورد بررسی قرار دادند. ۱۰ بیمار، پیوند دریافت کردند؛ به دنبال دو پیوند ناموفق، پزشکان پروتکل جدیدی را دنبال کردند.

❇ یکی از محققان می‌گوید: «تغییراتی که در پروتکل اعمال کردیم به این صورت بود که میزان تابش پیش از پیوند را افزایش دادیم و فاکتورهای رشد دسته جمعی را به جای سلول‌های بنیادی مغز استخوان، در سلول‌های بنیادی خون محیطی القا نمودیم. این دو تغییر کمک می‌کند که بدن بیمار بتواند سلول‌های دهنده سالم را بپذیرد. از هشت بیماری که پیوند این چنینی را دریافت نمودند یکی از آن‌ها به دلیل نامعلومی فوت شد. ۷ بیمار دیگر زنده هستند و میزان پذیرش سلول‌های دهنده در حد ۹۵درصد یا بالاتر باقی مانده‌است هم‌چنین عملکرد خون، حداقل ۱۲ ماه بعد از پیوند بهبود یافت. درواقع این بیماران مبتلا به سلول‌های داسی، درمان شدند.

❇ محققان می‌گویند هرچند طبق این پروتکل، تعداد بیش‌تری بیمار درمان می‌شوند اما هنوز بیماران مبتلا به کم خونی داسی شکل زیادی وجود دارند که در درمان خود با موانعی مواجه هستند همان طور که در این مطالعه نیز، تنها ۲۰درصد از بیمارانی که تحت نظر بودند پیوند را دریافت کردند.

? مترجم: فرزانه صائبی راد

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن