بیوتکنولوژی پزشکی

بارقه های پیشرفت در درمان گلیوبلاستوما توسط ایمنی درمانی

✅ پیشرفت درمان در بیماران مبتلابه گلیوبلاستوما که از خطرناک‌ترین و شایع‌ترین تومور بدخیم مغز در بزرگ‌سالان بوده، نادر است؛ اما مطالعات اخیر امید به اینکه ایمنی درمانی قادر به معکوس کردن این روند باشد، افزایش داده است.


بیمارانی که با گلیوبلاستوما شناسایی می‌شوند، معمولا تنها ۱۵ ماه پس از تشخیص زنده می‌مانند. باوجود تلاش‌های پیوسته در جهت ابداع و آزمون درمان‌های جدید برای گلیوبلاستوما، هیچ‌کدام نتوانسته‌اند طول عمر را به‌طور فراوان افزایش دهند. بااین‌حال، در فازهای اولیه کارآزمایی های بالینی، چندین روش ایمنی درمانی متفاوت، نتایج امیدوارکننده‌ای علیه گلیوبلاستوما از خود نشان داده‌اند؛ ازجمله بعضی از آن‌ها که پاسخ‌های طولانی‌مدت، در مبتلایان با بیماری پیشرفته ایجاد کردند. در حال حاضر حداقل ۳ کارآزمایی بالینی در فاز ۳ در حال انجام هستند که نتایج آن‌ها پایه و اساسی برای تأییدیه‌های FDA خواهد بود.

البته، وقتی نوبت به مغز می‌رسد، درمان‌های بر پایه سیستم ایمنی با مشکلات بنیادینی مواجه می‌شوند. مهم‌ترین معضل سد خونی مغزی است که از مغز در برابر تهدیدهای موجود در جریان خون، ازجمله سم‌ها و ویروس‌ها، محافظت می‌کند، اما درعین‌حال از رسیدن درمان‌های سرطان نیز جلوگیری می‌کند. به‌علاوه پاسخ سیستم ایمنی به تومورهای مغزی معمولا ضعیف است، به این دلیل که تومورها در محدود کردن آن بسیار تأثیرگذارند.

بااین‌وجود، مطالعات نشان می‌دهد که سیستم ایمنی نگهبانانی دارد که می‌توانند در مغز با تهدیدات خارجی مقابله کنند و این سلول‌های ایمنی می‌توانند از قسمت‌های مختلف بدن به آنجا مهاجرت کنند؛ اما مکانیسمی که این اجازه را به آن‌ها می‌دهد چندان مشخص نیست. در حال حاضر انواع مختلفی از ایمنی درمانی روی گلیوبلاستوما در حال تحقیق و مطالعه است ازجمله: واکسن‌های درمانی علیه فرم جهش‌یافته‌ی EGFR، واکسن‌های حاوی سلول‌های دندریتیک، CAR T-cell درمانی علیه HER2 و آنتی‌بادی‌های checkpoint inhibitor که هرکدام نتایج به نسبت امیدوارکننده‌ای را داشته‌اند و حتی در مواردی توانسته‌اند، نرخ زنده‌مانی را تا بیش از ۳ سال افزایش دهند.

بااین‌حال لازم است تا مطالعات بیشتری انجام شود تا بتوان، به بهترین ترکیب از روش‌های مختلف درمان که بیشترین تأثیر و کمترین سمیت را برای بیماران دارد، دست‌یافت.

?ترجمه: یاسمن اسعدی

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

بارقه های پیشرفت در درمان گلیوبلاستوما توسط ایمنی درمانی – زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن