بیوتکنولوژی پزشکیسرطان

درک تازه از علت حرکت سلول‌های سرطانی

✅محققان دانشگاه هاوایی در مطالعه‌ای جدید به علت حرکت سلول‌های سرطانی طی متاستاز دست یافتند. نتایج این مطالعه درک بهتری از چگونگی گسترش سرطان را فراهم خواهد کرد و هم‌چنین می‌تواند در تولید دارو برای سرطان مفید باشد.


?متاستاز سبب مرگ ۹۰درصد از بیماران سرطانی می‌شود. گسترش سرطان که به‌وسیله متاستاز صورت می‌گیرد به علت عملکرد دسته‌ای از پروتئین‌ها تحت عنوان انکوژن‌ها است. انکوژن‌ها سبب رشد غیرقابل کنترل سلول‌های سرطانی و هم‌چنین حرکت این سلول‌ها می‌شوند. این‌که چگونه انکوژن‌ها به‌صورت اختصاصی سبب حرکت و متاستاز سلول‌ها می‌شوند بسیار پیچیده است و تا حد زیادی ناشناخته باقی مانده‌است.

?در مطالعه صورت گرفته، دانشمندان برروی این مسئله تمرکز کرده‌اند که چگونه انکوژن‌ها و سیگنال‌های حاصل از آن‌ها سبب اختلال در پروسه‌های نرمال سلول، حرکت و رفتار تهاجمی سلول‌های سرطانی می‌شوند.

?یافته‌های این مطالعه که در ژورنال PNAS به‌چاپ رسیده‌است، مکانیسمی را معرفی می‌کند که طی آن، انکوژن‌ها سبب روشن شدن پروتئینی تحت عنوان PSK2 می‌شود. PSK2 پروتئینی است که برای حرکت سلول‌های سرطانی ضروری است. دانشمندان دریافتند پروتئین PSK2 مسیر سیگنالینگی را شکل می‌دهد که پروتئین‌های LARG و RhoA در آن شرکت دارند. آن‌ها نشان دادند که این مسیر سیگنالینگ، حرکت سلول‌های سرطانی را موجب می‌شود.

?یکی از محققان اظها ر داشت:«داده‌های حاصل از این مطالعه بسیار شگفت‌انگیز است. توقف سرطان و روند متاستاز، چالش اصلی در درمان بیماران سرطانی است. امیدواریم که این مطالعه فرصت‌های درمانی را فراهم آورد تا از آن‌ها برای درمان تومورهای مغزی، ملانوما، سرطان سینه و سایر سرطان‌ها بهره‌مند شویم. مطالعه ما برروی این فرصت‌ها ادامه دارد و هم‌چنین به‌دنبال ترکیبات جدیدی هستیم که این مسیر سیگنالینگ را هدف‌گذاری کنند».

?مترجم: فرزانه صائبی راد

☑️لینک خبر

☑️لینک مقاله

☑️عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

☑️عضویت در کانال زیست فن

درک تازه از علت حرکت سلول‌های سرطانی – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن