مهندسی ژنتیکمیکروبیوم دستگاه گوارش

یک «چاقوی جراحی» ژنتیکی برای دستکاری میکروبیوم روده

میکروبیوم روده نقشی حیاتی در سلامت انسان دارد. جالب است بدانید که مجموع ژنوم باکتری‌های تشکیل دهنده میکربیوم هر انسان از ژنوم خود او بیشتر است. همین پیچیدگی، تحقیقات در این حوزه را دشوار می‌کند.


به گفته آندرو گودمن، میکروب شناس موسسه کمپوس غربی، روش‌های کنونی که برای بررسی میکروبیوم استفاده می‌شوند، مثل این است که از دستکش‌های بکس برای جراحی استفاده شود. حال او و تیمش موفق به ابداع روشی جدید برای مطالعه باکتری‌های روده شده‌اند. او امیدوار است این روش بتواند به جای دستکش بکس، ابزاری همچون تیغ جراحی را در اختیار محققین بگذارد!

این محققین مولکولی دایمر را طراحی کرده‌اند، که مثل یک سوییچ، بیان ژن‌های باکتریودس، بزرگترین خانواده ی باکتریایی میکروبیوم را کم و زیاد کرده و یا حتی آن‌ها را خاموش کند. برای این کار کافی است محققین این مولکول را به آب آشامیدنی موش اضافه کنند. سپس به راحتی می‌توانند اثر تغییر فعالیت ژن را بر میکروبیوم مطالعه کنند.

این تیم با استفاده از این مولکول، پی بردند که چگونه پاتوژن‌ها، قندی که باکتری‌های میکروبیوم برای استفاده خودشان از دیواره روده برداشت می‌کنند را می دزدند. همچنین، پی‌بردند که باقی‌مانده‌های قند مصرفی میکروبیوم تا چه مدتی در محیط باقی خواهد ماند. هر چه این مدت بیشتر، شانس دسترسی پاتوژن‌ها به قندها بیشتر. به علاوه، محققان از نقش مضر آنتی‌بیوتیک‌ها در تامین غذای پاتوژن ها نیز پرده برداشتند.
این محققان امیدوارند که روش جدیدشان روزی منجر به کشف مکانیسم‌هایی موثر در درمان بیماری‌های عفونی گردد.

ترجمه: محمدحسین عباسپور

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن