بیوتکنولوژی پزشکی

دستگاهی برای اندازه‌گیری التهاب در منزل

✅ مرکز تحقیقات فنی VTT در Finland دستگاه قابل‌حمل برای اندازه‌گیری سریع سطح التهاب در محیط خانه ایجاد کردند. این دستگاه برای استفاده متخصصین مراقبت‌های بهداشتی و یا خود بیماران در منزل طراحی شده است و اندازه‌ای مشابه با یک دستگاه اندازه‌گیری فشار خون دارد.


? پروتئین واکنشی C یا CRP، مارکر و نشانگر التهاب است. غلظت این پروتئین در طی عفونت‌های باکتریایی با سرعت نسبتا بالایی در خون افزایش مییابد. اگر التهاب یک علت مشکوک در علائم بیمار باشد پزشک ممکن است اندازه‌گیری CRP را دستور دهد.

? انجام آزمایش از گرفتن یک نمونه خون نوک انگشت تا دریافت نتایج در حدود ۲۰ دقیقه به طول می‌انجامد. نمونه خون با یک محلول عرضه‌شده در داخل لوله آزمایش در دستگاه رقیق شده، سپس یک قطره از آن به نوار آزمایش اعمال می‌شود. نوار در دستگاه اندازه‌گیری قابل‌حمل قرار داده می‌شود که مقدار CRP را در خون اندازه می‌گیرد و نتایج به‌صورت بی‌سیم به اپلیکیشن CRP نصب‌شده بر روی تلفن همراه کاربر ارسال می‌شود. آزمایش میزان التهاب را به‌صورت عددی فراهم می‌کند.

? نوار آزمایش یک‌بارمصرف بر پایه روش جریان جانبی استوار است و از آنتی‌بادی‌ها به‌منظور ردیابی مارکر CRP از خون استفاده می‌کند. دستگاه به‌صورت اپتیکی فلورسانس منطقه نمونه را اندازه‌گیری می‌کند. مهارت دانشمندان مرکز VTT، در اپتیک، الکترونیک و پیشرفت نرم‌افزار به‌منظور توسعه دستگاه استفاده شده است.

?ترجمه: مهسا جلیلی منش

☑️ لینک خبر
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

دستگاهی برای اندازه‌گیری التهاب در منزل – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن