بیوتکنولوژی پزشکی

دستیابی به بهبودی اندام‌ها با تک لمس

✅ محققان تکنولوژی جدید، نانوانتقال بافت (TNT) را طراحی کرده‌اند که می‌تواند هر نوع سلول مورد نظر برای درمان را در بدن خود بیمار تولید کند. این تکنولوژی می‌تواند برای تعمیر بافت آسیب‌ دیده یا بازگرداندن عملکرد به بافت پیر، از جمله اندام‌ها، رگ‌های خونی و سلول‌های عصبی مورد استفاده قرار گیرد.


با کمک این تکنولوژی نانوچیپ جدید، اندام‌های آسیب دیده و مصدوم می‌توانند جایگزین شوند. آن‌ها نشان دادند که پوست یک زمین بارور است که در آن می‌توان عناصر هر اندام مورد نظری را رشد داد. این آزمایش‌ها برروی موش‌ها و خوک‌ها انجام شده است و توانسته‌اند سلول‌های پوستی را مجددا برنامه‌ریزی کنند تا به سلول‌های عروقی در پاهای آسیب دیده که فاقد جریان خون هستند، تبدیل شود. ظرف یک هفته، رگ‌های خونی فعال در پای آسیب دیده ظاهر شدند، و در هفته دوم، پا نجات یافت. همچنین نشان داده شده است که برنامه‌ریزی مجدد سلول‌های پوستی و تبدیل آن‌ها به سلول‌های عصبی و تزریق آن‌ها به موش‌های ضربه مغزی شده کمک می‌کند تا از سکته مغزی بهبود یابند.

با این تکنولوژی، می‌توان سلول‌های پوست را فقط با یک تماس به هر عضوی تبدیل کرد. این فرایند کمتر از یک ثانیه طول می‌کشد و غیر تهاجمی است. تراشه همراه فرد باقی نمی‌ماند و برنامه‌ریزی مجدد سلول شروع می‌شود. این تکنولوژی سلول‌های بدن را تحت نظارت ایمنی نگه می‌دارد، بنابراین سرکوب ایمنی ضروری نیست.

فنآوری TNT دارای دو جزء اصلی است: ۱- تراشه مبتنی بر نانوتکنولوژی که برای انتقال به سلول‌های بالغ در بدن طراحی شده است. ۲- محموله زیستی خاص برای تبدیل سلول. این محموله با استفاده از تراشه تحویل داده شده و یک سلول بالغ را از یک نوع به نوع دیگری تبدیل می‌کند. TNT به هیچ روش مبتنی بر آزمایشگاه نیاز ندارد و می‌تواند در محل مورد نظر گذاشته شود. همچنین این روش غیر تهاجمی است. محموله توسط دستگاه با شارژ الکتریکی کوچک که به سختی توسط بیمار احساس می‌شود، در محل آزاد می‌شود. محققان در نظر دارند تا سال آینده آزمایش‌های بالینی را برای آزمایش این تکنولوژی در انسان آغاز کند.

?ترجمه: مرضیه عزیزی

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

دستیابی به بهبودی اندام‌ها با تک لمس – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن