بیوتکنولوژی پزشکیعلوم اعصاب

دلیل مکث کردن هنگام صحبت

| دلیل مکث کردن هنگام صحبت

✅ محققین دانشگاه زوریخ در مطالعه‌­ای جدید دریافتند که افراد در حین صحبت کردن قبل از اسم­‌ها مکث کرده و از صداهایی هم‌چون “ام” یا “آ” استفاده می‌­کنند. این مکث‌­ها قبل از فعل ها کم‌تر مشاهده می‌­شود.


❇ هنگامی که صحبت می­‌کنیم، برخی واژه­‌ها را آهسته تر از سایرین ادا می­‌کنیم، و گاهی قبل از آن­‌ها مکث کرده و یا از صداهای بی‌معنی هم‌چون ” ام” استفاده می­‌کنیم. این پدیده شواهد مهمی درباره­‌ی نحوه‌­ی پردازش زبان در مغز به ما ارائه می‌­دهد. آن‌­ها به مشکلات مربوط به برنامه‌­ریزی ادای برخی کلمات خاص اشاره می­‌کنند.

❇ برای فهمیدن چگونگی بروز این پدیده، محققین هزاران گفت‌وگوی محاوره­ای ضبط شده را تحلیل کردند. گفتگوها مربوط به افرادی از اقصی نقاط جهان، از جمله جنگل­‌های آمازون، سیبری، هیمالایا، صحرای کالاهاری، انگلستان و هلند بودند.

❇ در این گفت‌وگوهای ضبط شده محققین آهسته شدن صحبت قبل از اسم­‌ها و فعل‌­ها را بررسی کردند. آن­‌ها سرعت ادای کلمات را بر اساس تعداد آوا در ثانیه سنجیدند و به مکث‌­های موجود قبل از ادای کلمات توجه کردند. محققین اظهار کردند:” مطالعات ما نشان داد که در زبان‌­های مختلف، تمایل زیادی به آهسته شدن صحبت قبل از اسم­‌ها نسبت به فعل‌­ها وجود دارد. دلیل این مکث و مشکل‌تر بودن برنامه‌­ریزی ادای اسم، این است که معمولاً اسم‌­ها تنها هنگامی که گوینده بخواهد اطلاعات جدیدی را ارائه دهد به کار برده می­‌شوند.” در غیر این صورت اسم­‌ها با ضمیرها( مثلا او) جایگزین شده و یا ادا نمی‌­شوند. به طور مثال: “دوست من برگشت. او (دوست من) روی صندلی نشست.” و یا “دوست من برگشت و روی صندلی نشست.” اما فعل­‌ها چنین جایگزینی ندارند و هم برای بیان اطلاعات جدید و هم قدیمی مورد استفاده قرار می‌­گیرند.

❇ این یافته­‌ها تبعات مهمی برای درک ما از نحوه­‌ی پردازش زبان در مغز به همراه دارند. تحقیقات حوزه­‌ی علوم اعصاب می­‌بایست در آینده به صورت سیستماتیک ارزش اطلاعاتی کلمات بیان شده در گفت‌وگوها و نحوه­‌ی پاسخ مغز به این ارزش­‌ها را بررسی کنند. محققین افزودند:” ما متوجه شدیم که زبان انگلیسی خاص‌­ترین رفتار را در میان زبان­‌ها داراست. بنابراین لازم است تا بازه‌ی‌ زبان‌­های بررسی شده در مطالعه را افزایش دهیم”.

❇ نتایج مطالعه اطلاعات جالبی راجع به نحوه‌­ی تکامل دستور زبان در طی زمان ارائه می‌­دهد: اثر آهسته شدن که قبل از کلمات وجود دارد باعث می­‌شود تا کلمات به سختی بتوانند به کلماتی که قبل از آن­‌ها بیان می­‌شود متصل شوند. به طور مثال در زبان آلمانی تعداد پیش‌وند در فعل­‌ها بسیار بیش‌تر از اسم­‌ها است.

❇ این مطالعه به ما کمک می­‌کند تا نسبت به نحوه‌­ی کارکرد زبان‌­ها در محیط طبیعی‌شان درک عمیق‌تری به دست آوریم. چنین درکی در عصر دیجیتالی حاضر که ارتباط زبانی با چالش‌­های فراوانی رو به رو است از اهمیت فراوانی برخوردار می‌­باشد.

? مترجم: محمد رهبان

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن