بیوتکنولوژی کشاورزی

ژن مقاومت ، موثر در دماهای بالا

ژن مقاومت ، موثر در دماهای بالا - اخبار زیست فناوری ژن مقاومت ، موثر در دماهای بالا

✅محققان دانشگاه ایالتی کانزاس ژنی را شناسایی کردند که مقاومت به ویروس موزائیک خطی گندم را فراهم می‌کند.


«برند فریب» استاد و پژوهشگر مرکز منابع ژنتیکی گندم گفت: «ژن Wsm3 سومین ژن شناخته شده است که مقاومت به ویروس را ایجاد می‌کند و اولین ژنی است که می‌تواند در فضای باز در دمای ۷۵ درجه فارنهایت و بالاتر عمل کند.»
وی اضافه کرد: «ما به تنوع ژنتیکی بیشتری برای کنترل ویروس موزائیک خطی گندم نیاز داریم. رگه‌های برگ و زنگ ساقه هرکدام حدود ۷۰ ژن مقاومت نامگذاری شده دارند. این پیشرفتی به سوی توسعه مقاومت بیشتر نسبت به ویروس موزائیک گندم است. این بیماری باعث کم شدن عملکرد و درموارد بالاتر نرسیدن گیاه به مرحله برداشت می‌شود.»

دو ژنی که پیش از این شناخته شده‌اند، Wsm1 و Wsm2 تنها در دماهای پایین محافظت ایجاد می‌کنند. ژرم پلاسم جدید Wsm3 به برخی اصلاحگران ارائه شده و در دوسال آتی در دسترس برنامه‌های اصلاحی عمومی قرار می‌گیرد.

این ژن از یکی از خویشاوندان وحشی گندم، Thinopyrum intermedium (بیشتر به عنوان علف گندم شناخته شده) گرفته شده بود. این ژن مقاومت Wsm1 نامگذاری شد.
فریب گفت: «نزدیک به ۲۰ سال از کشف ژن Wsm1 گذشته است.»

محققان حدود شش سال است که Wsm3 را شناسایی کرده‌اند. این ژن نیز از علف گندم گرفته شده است. اولین گندم زراعی دارای این ژن ، امروز پس از ۶ سال در کانزاس امریکا رهاسازی شد. برنامه‌های اصلاحی بهبود یافته‌اند و به جای ۱۰ – ۱۲ سال برای مشاهده مقاومت در واریته های جدید، به احتمال زیاد Wsm3 زمان کمتری می‌گیرد.

هردو ژن Wsm1 و Wsm3 ، مقاومت به ویروس موزائیک تریتیکوم (ویروس مرتبط و موثر بر عملکرد گندم) را در دماهای پایین‌تر نیز ارائه می‌دهند.

#آفات_و_بیماری_ها

ترجمه : نوروزی

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن کشاورزی
☑️عضویت در کانال زیست فن

ژن مقاومت ، موثر در دماهای بالا – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن