هوش مصنوعی

تسهیل دوز پویا برای درمان سرطان متاستاتیک به کمک AI

دانشمندان با به کارگرفتن یک پلت‌فرم قدرتمند هوش‌مصنوعی (CURATE.AI) برای تسهیل دوز پویا در درمان سرطان پیشرفته با توقف کامل پیشرفت بیماری، گام بزرگی در پزشکی شخصی برداشته‌اند. این تیم با استفاده از CURATE.AI قصد داشت تا به‌طور مداوم دوزهای بهینه از هر دارو را شناسایی کند که به یک پاسخ پایدار منجر شده و به بیمار اجازه ‌می‌دهد که یک شیوه زندگی کاملاٌ طبیعی و فعال را از سر بگیرد.


پروفسور دین هو، رهبر این تیم مطالعاتی با بیان اینکه این روش در درمان سرطان معمولاٌ مورد استفاده نیست و تغییرات دارو در انکولوژی معمولاٌ برای کاهش سمیت صورت می‌گیرد؛ اظهار داشت که CURATE.AI روشی منحصربه فرد برای افزایش اثربخشی است. این مطالعه نشان داده که همراه با تغییر مشخصات بالینی بیمار درطول زمان، دوز می‌تواند بر اثربخشی و ایمنی درمان تأثیر بگذارد.

در حالی که درمان ترکیبی نتایج درمان را بهبود می‌بخشد، اما معمولاٌ در دوزهای ثابت تجویز می‌شوند؛ شناسایی سریع دوزهای دارویی اثربخش که از داروهای متعددی تشکیل شده، کمک می‌کند تا از طریق فرآیندهای تعاملی داروها باهم، مکانیسم‌های رشددهنده سرطان مورد هدف قرارگیرد.

این پلت فرم CURATE.AI، از اطلاعات بالینی خود بیمار مانند دوز دارو و تغییرات مربوط به اندازه‌های تومور یا سطح بیومارکرهای سرطانی در خون استفاده می‎کند؛ تا پاسخ بیمار به درمان را ارزیابی کرده و از این ارزیابی برای ایجاد یک پروفایل شخصی استفاده کند تا دوز دارو را تعیین، و بهترین اثربخشی مشاهده شود.

همچنین، پروفایل CURATE.AI مبتنی بر بدن بیمار و سرطان تکامل می‌یابد و گروه‌های درمانی را قادر می‌سازد تا مراقبت‌های طولانی درمان را بهینه سازند.

در این مطالعه، کاهش میزان آنتی‌ژن خاص پروستات (PSA) در خون بیمار مبتلا به سرطان پروستات متاستاتیک به عنوان شاخص زیستی اولیه برای تعیین پاسخ‌دهی بیمار به درمان درنظر گرفته شده‌است که تحت درمان ZEN-3694 و انزولاتامید برای بهبود در کیفیت زندگی قرار دارد. به کمک سی‌تی اسکن نیز، میزان پیشرفت بیماری را کنترل می‌کردند.

پروفایل شخصی بیمار با استفاده از مقدار اولیه دارو و سطح PSA طراحی شد. CURATE.AI دوزی از داروی ZEN-3694 را شناسایی کرد که ۵۰٪ پایین‌تر از دوز اولیه دارو بود. هدایت CURATE.AI باعث پایین آمدن سطح PSA برای بیمار در طی دوره‌ی مطالعه شد. با پیشرفت درمان، افزایش کمی در دوز ZEN-3694 موجب کاهش واضحی در سطوح PSA شد، که نشان‌دهنده‌ی نقش کلیدی آن در سرکوب سرطان متاستاتیک بود.

قابلیت استفاده از CURATE.AI برای پیشگیری از رد پیوند، سرطان‌های کودکان، داروهای قلب و عروق، مدیریت دیابت، بیماری‌های عفونی و دیگر برنامه‌ها، پنجره‌ی جدیدی برای استفاده از AI برای پزشکی شخصی ارائه می‌دهد. استفاده از این روش با کاهش هزینه‌های درمان نیز همراه است.

لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن