اقتصاد زیستی

دومین داروی پرفروش جهان, Harvoni

?دومین داروی پرفروش دنیا با نام Harvoni، ساخت داروسازی نام آشنای آمریکایی Gilead Sciences، توانسته است فروشی بیش از ۹ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۷ داشته باشد. علی رغم اینکه پتنت این دارو تا سال ۲۰۳۰ اعتبار خواهد داشت اما روند رشد فروش این دارو ۳۴- درصد است.

? کاربرد اصلی هارونی درمان تیپ ۱ هپاتیت C است که در ۹۴ تا ۹۹ درصد مواقع کاملا موثر واقع می‌شود. به علاوه این دارو جهت درمان تیپ ۳ و ۴ هپاتیت C و همچنین HIV تجویز می‌شود. دوره‌ی درمان این دارو به صورت روزانه ۱ قرص، از ۸ تا ۲۴ هفته ممکن است به طول بیانجامد.

?هارونی حاوی ۴۰۰ میلی‌گرم سوفوسبویر (sofosbuvir) و ۹۰ میلی‌گرم لدیپسویر (Ledipasvir) است. این داروهای شیمیایی مکانیسم عملکرد متفاوتی دارند. لدیپسویر در واقع مهارگری برای یک فسفوپروتئین ویروسی (HCV NS5A) است که در تکثیر، شکل‌گیری و رهاسازی ویروس نقش مهمی دارد. سوفوسبویر نیز فرم مشابه و رقیب نوکلئوتید یوراسیلی است که توسط RNA پلیمراز ویروسی مورد استفاده قرار می‌گیرد; RNA پلیمراز ویروس هپاتیت C با خطا در انتخاب نوکلوئید مناسب دچار اختلال شده و از ادامه‌ی فعالیت موثر باز می‌ماند.

?قیمت هر قرص این دارو تقریبا ۱۰۰۰ دلار است و هزینه درمان برای مدت میانگین ۱۲ هفته‌ای حدود ۹۴ هزار دلار خواهد بود .

?تاییدیه FDA برای داروی جدیدی به نام Mavyret در سال جاری می‌تواند یکی از عوامل سقوط فروش هارونی باشد. این داروی جدید این قابلیت را دارد که ژنوتایپ های ۱ تا ۶ هپاتیت C را در مدت کمتر(حداکثر ۸ هفته) درمان کند و چه بسا به زودی جای هارونی را در جدول پرفروش‌ترین ها تصاحب خواهد کرد.

?شرکت باختر بیوشیمی در سال اخیر توانسته است مشابه این دارو را تحت نام تجاری داکلی بایوکس با قیمت ۳۶۰ هزار تومان به ازای هر بسته ۳۰ تایی به بازار عرضه ‌کند. لازم به ذکر است که سوفوسبویر ۴۰۰ میلی‌گرم به تنهایی توسط این شرکت و همچنین داروسازی دکتر عبیدی با نام‌های سوبایوویر و سوفیرا تولید می شود در بازار دارویی کشور موجود است.

#دارو‌های_پرفروش

ترجمه و گردآوری: یاسمن اسعدی

☑️ منابع: لینک-۱، لینک-۲، لینک-۳، لینک-۴، لینک-۵

? کانال اقتصاد زیست فن

دومین داروی پرفروش جهان, Harvoni – اخبار زیست فناوری

Rate this post
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن