بیوتکنولوژی کشاورزی

شناسایی دو پروتئین جدید در ارتباط با نمو گیاه

شناسایی دو پروتئین جدید در ارتباط با نمو گیاه - اخبار زیست فناوری شناسایی دو پروتئین جدید در ارتباط با نمو گیاه

✅ این دو پروتئین به نامهای RICE1 و RICE2 در مجله eLife براساس کار دکتر زیورین ژانگ تشریح شدند.


گیاهان برای پاسخ دهی بهتر به محیط پیرامون، طی فرایندی به نام خاموشی ژن مولکول‌های کوچکتر بنام microRNA یا miRNA می‌سازند که RNA اضافی را خاموش و تولید پروتئین توسط آن را متوقف می‌کند. کمپلکس چندجزئی RISC -RNA-induced Silencing Complex-، به عنوان یکی از اجزای کلیدی در خاموشی RNA است. قطعات ۵ پرایم و ۳ پرایم حاصل از برش RNA توسط miRNA های هدف ایجاد می‌شود که این قطعات در واقع بخش‌های شروع و پایان مولکول‌های RNA هستند و باید سریعاً پاک شوند، بطوریکه RISC بتواند به سمت هدف بعدی حرکت کند.

ژانگ و همکارانش با استفاده از یک روش بیوشیمیایی قدرتمند و با گسستگی اجزای اصلی یک نوع RISC در آرابیدوپسیس، موفق شدند RICE یا RISC واکنشگر و یا اگزوریبونوکلئاز پاک‌کننده را پیدا کنند.

مطالعه بیشتر ویژگی‌های بیوشیمیایی پروتئینهای RICE نشان داد آنها آنزیم‌هایی هستند که میزان RNA را کاهش می‌دهند. با استفاده از کریستالوگرافی دریافتند که RICE1 شکل حلقه مانندی با شش مولکول یکسان دارد. این آنزیم RICE1 منطقه فعالی دارد که مسئول کاهش قطعات RNA بوده و به صورت مخفی در سایت مجاور دو مولکول RICE است. هنگامی که این مناطق فعال مسدود باشد، سطوح میکرو RNA پایین اما سطح قطعات ۵ پرایم مشخص شده با یوریدین بالا است. این نتایج نشان می‌دهد که پروتئین‌های RICE قطعات برشی ۵ پرایم تغییر یافته با یوریدین را برای برپا نگه داشتن RISC کاهش می‌دهند. کشف این دو پروتئین جدید می‌تواند منجر به راه‌های بهتر برای تنظیم ساختار گیاهی و توانایی مقاومت در برابر تنش مانند خشکی شود.

#مطالعات_پایه
ترجمه : نوروزی

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن کشاورزی
☑️عضویت در کانال زیست فن

شناسایی دو پروتئین جدید در ارتباط با نمو گیاه – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن