خانه اخبار مشترک مهندسی ژنتیک دو پروتئین کلیدی در حفظ محتوای ژنتیکی حیاتی

دو پروتئین کلیدی در حفظ محتوای ژنتیکی حیاتی

0
0
326

سرطان غالبا در نتیجه ی جهش های ژنتیکی متعدد در DNA فرد و در گذر زمان ایجاد می شود. هنگامی که در طی تقسیم و تکثیر سلولی، پروتئین ها سازمان دهی صحیحی نیابند یا جداسازی شان دچار اختلال شود، این تغییرات ممکن است در سطح کروموزومی ایجاد شوند.


به تازگی محققین توانسته اند نقش دقیق دو آنزیم کلیدی در ساماندهی کروموزوم ها و ژنوم ما را شناسایی کنند. با در دست داشتن چنین اطلاعات اساسی، محققین اکنون می توانند به دقت منشأ سرطان ها را از روی جهش های ژنتیکی مورد شناسایی قرار دهند.

کاندنسین و کوهسین دو کمپلکس پروتئینی اساسی در حفظ و نگه داری DNA ما در کروموزوم ها می باشند. کاندنسین به فشرده سازی محتوای اصلی DNA جهت ذخیره در سلول ها و تشکیل کروموزوم ها کمک می کند. کوهسین نیز به تنظیم کروماتیدها – دو رشته ای که کروموزوم به آن دو تقسیم می شود- در طول تقسیم سلولی کمک می نماید.

کوهسین به تشکیل ارتباطات بین دو کروماتین نزدیک به یکدیگر کمک می نماید، در حالی که کاندنسین ارتباطات دورتری را شکل می دهد. این دومین های شکل گرفته نقشی حیاتی در فعالیت طبیعی یک سلول بر عهده دارند، و اگر که هر کدام از کاندنسین یا کوهسین عملکرد خود را به طور صحیح ایفا نکند، نتایج حاصل ممکن است منجر به مشکلات ژنتیکی و عوارضی همچون سرطان شود.

یافته های این محققین در نشریه معتبر Nature Genetics به چاپ رسیده است.

☑️لینک خبر: yon.ir/y4JI
☑️لینک مقاله : yon.ir/f4lb

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده محمد بهنام راد
بارگذاری بیشتر در مهندسی ژنتیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بررسی کنید

کشف مسیر مولکولی محافظت شده‌ عامل پیری

✅ محققین مسیر مولکولی جدیدی کشف کردند که طول عمر و سلامتی را در کرم ها و پستانداران کنترل …