بیوتکنولوژی پزشکیمتابولیسم

دیدگاه‌های سلولی جدید در مورد رشد استخوان

✅ تیمی از مهندسان دانشگاه واشنگتون به دورن فیبرهای کلاژنی نگاه عمیقی انداختند تا ببینند بدن چطور دندان‌ها و استخوان‌های جدید را شکل می‌دهد و به دنبال راه‌های بهبود سریع‌تر استخوان و مواد زیستی جدید هستند.


پروفسور Jun استاد مهندسی انرژی، تیم کارشناسان را در زمینه هسته‌سازی، که اولین مرحله در تشکیل فاز جامد در یک سیستم مایع است، هدایت می‌کند. در حالی‌که هسته‌سازی مواد معدنی در استخوان و دندان به‌خوبی مشخص نشده است، محققان می‌دانند که ماده معدنی استخوان در داخل کلاژن _پروتئین اصلی یافت شده در پوست و دیگر بافت‌های پیوندی_تشکیل می‌شود. یافته‌ها دیدگاه جدیدی را در مورد تئوری هسته‌سازی کلسیم فسفات در یک فضای محدود ارائه می‌دهند.

این تیم برای مشاهده هسته‌سازی در شکاف کلاژنی _حدود ۲nm در بالا و ۴۰nm در عرض_ هسته‌سازی کلسیم فسفات را در آزمایشگاه مورد مطالعه قرار دادند. آن‌ها دریافتند که بدون مهارکننده، هسته‌سازی در ابتدا در خارج از شکاف کلاژنی اتفاق می‌افتد. زمانی‌که آن‌ها یک مهارکننده اضافه کردند، این فرایند به‌طور عمده درون شکاف کلاژنی رخ داد.

به گفته Jun، فضای محدود شده در شکاف کلاژنی به کلسیم فسفات اجازه می‌دهد که فقط در طول شکاف تشکیل شوند و این امر باعث به حداقل رسیدن تعاملات سطح با دیواره‌های کناری شکاف می‌شود. به عبارت دیگر، توپوگرافی شکاف کلاژن صرف انرژی را کاهش داده و باعث ایجاد هسته می‌شود.

پروفسور Jun می‌گوید: «هنگامی‌که ما فهمیدیم استخوان جدید چگونه شکل می‌گیرد، می‌توانیم جایی‌که باید تشکیل شود را دقیق تر مورد مطالعه قرار دهیم. پیش از این ما فکر می‌کردیم که فیبرهای کلاژن می‌توانند به عنوان قالب‌های منفعل عمل کنند، با این‌حال این مطالعه تاًیید کرد که فیبریل‌های کلاژن نقش فعالی در معدنی شدن زیستی از طریق کنترل مسیرهای هسته‌سازی و سدهای انرژی، ایفا می‌کنند. چنان‌چه ما بتوانیم سیگنال‌هایی را برای ساخت سریع‌تر و قوی‌تر مواد معدنی استخوان ارسال کنیم، در زمینه بالینی سودمند خواهد بود. فضای محدود تا حدی ناشناخته است چراکه ما آن را بررسی نکرده‌ایم و همواره به شکل‌گیری مواد جدید بدون هیج محدودیت فضایی فکر می‌کنیم».

مترجم: مژگان برات زاده

لینک خبر

لینک مقاله

عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی

عضویت در کانال زیست فن

دیدگاه‌های سلولی جدید در مورد رشد استخوان – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن