بیوتکنولوژی پزشکیمتابولیسم

رابطه استخوان‌ها با اشتها و متابولیسم

✅اسکلت شما وظیفه‌ای فراتر از حمایت ماهیچه‌ها و سایر بافت‌ها دارد، این ساختار می‌تواند اشتها و متابولیسمتان را نیز تحت تأثیر قرار دهد.


?دانشمندان کانادایی، هورمون استئوکلسین_که توسط بافت استخوان ساخته می‌شود_ را مطالعه کردند و چگونگی اثرگذاری این هورمون بر متابولیسم قند و چربی را مورد بررسی‌ قرار دادند. آن‌ها تکه‌ای جدید از پازلی را پیدا کردند که مربوط به عملکرد استئوکلسین است. این یافته‌ها می‌تواند برای پیشگیری دیابت نوع دو و چاقی، مفید باشد.

?از چندی پیش که استئوکلسین کشف شد این ایده به‌وجود آمد که استخوان می‌تواند سایر بافت‌ها را تحت تأثیر قرار دهد. این هورومن مسیر متابولیزیشن قند را راحت‌تر می‌کند. یکی از اعمال استئوکلسین این است که تولید انسولین را افزایش دهد که منجر به کاهش سطح گلوکز خون می‌شود؛ هم‌چنین با افزایش مصرف انرژی، از بروز چاقی جلوگیری می‌کند. مطالعات نشان داده‌است که در بعضی افراد، تغییر غلظت استئوکلسین، می‌تواند جلوی پیشرفت دیابت را بگیرد.

?استئوبلاست‌ها که سلول‌های سازنده استخوان هستند، استئوکلسین را می‌سازند و ترشح می‌کنند. این هورمون درابتدا غیرفعال است و وقتی وارد خون شد، فعال می‌شود، که ضمن این فعال شدن، بخشی از مولکول، به‌واسطه فعالیت آنزیم مخصوصی جدا می‌شود. آزمایشاتی که برروی موش‌ها صورت گرفته‌ است نشان می‌دهد که آنزیم‌های متنوعی مسئول جداکردن آن بخش هستند.

?این تیم تحقیقاتی موفق به شناسایی furin شد. این ساختار سبب می‌شود استئوکلسین، فعال شود و سپس هورمون به داخل خون آزاد شود. این محققان دریافتند زمانی‌که هیچ فیورینی در سلول‌های استخوانی وجود ندارد، استئوکلسین غیرفعال ساخته شده و به داخل خون آزاد می‌شود، اما منجر به افزایش سطح گلوکز خون می‌شود و کاهش مصرف انرژی و تولید انسولین را نیز به‌دنبال دارد.

?مترجم: فرزانه صائبی‌راد

☑️ لینک خبر
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

رابطه استخوان‌ها با اشتها و متابولیسم – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن