عفونت باکتریایی

رابطه مقاومت دارویی با سازگاری E.Coli به دمای بالا

پیش از مواجه‌شدن باکتری‌ها با داروهای آنتی‌بیوتیکی، آن‌ها با دمای بالا و پایین زمین در طول دوره‌های مختلف مواجه بودند. آیا سازگاری آن‌ها با دماهای مختلف به‌ویژه گرما، می‌تواند توضیح دهد که چرا برخی سویه‌ها به داروهای خاص مقاوم هستند؟ مقاومت در برابر دماهای بالا به باکتری E.Coli امکان مقاومت در برابر داروها را می‌دهد. محققان از این مطالعه با عنوان “دما به‌عنوان دارو” یاد می‌کنند.


آن‌ها دریافتند اختلاف دما می‌تواند به‌عنوان یک عامل استرس‌زا برای جمعیت باکتری‌ها عمل کند؛ بنابراین یک پرسش اساسی مطرح می‌شود: آیا تأثیر داروها بر باکتری مشابه اثر دما بر آن‌هاست؟

به نظر می‌رسد مکانیسم‌های مشابهی برای دفاع باکتری‌ها در برابر دما و داروها وجود دارد. باکتری‌های مقاوم به حرارت ممکن است بهتر بتوانند در برابر داروهایی که باکتری‌ها را تحت‌فشار قرار می‌دهند مقاومت کنند، این امر از طرفی باعث افزایش حساسیت به داروهایی می‌شود که از سرما تقلید می‌کنند. این کار می‌تواند به پزشکان کمک کند تا آنتی‌بیوتیک‌ها را با روش دقیق‌تری تجویز کنند.

در رابطه با درمان یک بیمار مبتلابه عفونت، با توجه به محل عفونت، دمای بخش‌های مختلف متفاوت است. محققان برخی آنتی‌بیوتیک‌ها را یافتند که در دماهای پایین بهتر عمل می‌کنند. در حال حاضر گروه در حال بررسی چگونگی تأثیر عوامل استرس‌زا بر E.coli است. برخی از عوامل استرس‌زا از آغاز زندگی وجود داشته‌اند، مانند فشار، و به نظر میرسد که باکتری‌ها نیز ممکن است به آن‌ها مقاومت نشان دهند.

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن