تکامل جهت دارمیکروبیوم دستگاه گوارش

راز تکاملی H. pylori برای زنده ماندن در معده

محققان انستیتو پاستور موفق به کشف ژن های ضروری در بیماری زایی باکتری Helicobacter pylori (عامل عفونت های گوارشی) شدند. همانند سایر میکروارگانیسم ها این باکتری در طی تکامل نیز دستخوش تغییرات ژنتیکی به‌منظور افزایش سازگاری با محیط شده است.


فلز نیکل به‌عنوان کلید تکامل، اجازه زنده ماندن در شرایط اسیدی معده را به باکتری می دهد. این فلز کوفاکتور دو پروتئین ضروری است که یکی از این دو پروتئین اوره آز می باشد، آنزیمی که اسید معده را خنثی می سازد؛ بنابراین باکتری برای کلونیزاسیون در معده نیازمند یک سیستم انتقال نیکل با کارایی بالا است. گروه تحقیقاتی با بررسی کل ژنوم، انتقال‌دهنده جدید نیکل را شناسایی کردند که برای دریافت فلز ضروری به نظر می رسد. نیکل در درون سلول باکتریایی سنتز اوره آز را تنظیم می کند که آن نیز اسید معده را خنثی می نماید. این ژن به همراه سایر ژن هایی که پروتئین های دخیل در هموستاز نیکل را کد می کنند، سال ها پیش در اثر انتقال افقی ژن (horizontal gene transfer) کسب‌شده‌اند.

فلزات معمولاً نقشی کلیدی در بیماری زایی باکتری ها دارند، برای مثال در سویه های بیماری زای Escherichia coli آهن نقش اساسی را در بیماری زایی باکتری ایفا می کند. بااین‌حال، نوآرایی ژنتیکی‌ای (genetic reshuffling) که باعث تغییرات در هموستاز فلزات در H. pylori برای سازگاری با محیط گوارشی شده است، منحصربه‌فرد به نظر می رسد.

مطالعات ژنتیکی بیشتر، به محققان این توانایی را می دهد که سایر ژن هایی که در طول تکامل به دست آمده یا حذف شده و به باکتری توانایی کلونیزه شدن و ایجاد بیماری در میزبان را می دهد را شناسایی کنند. به این طریق این ژن ها می توانند به عنوان پیام آورانی از گذشته در نظر گرفته شوند. نتایج این تحقیقات در مسیر کشف راه های جدید برای مقابله به عفونت ها مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

ترجمه: یاسمن اسعدی

لینک مقاله
لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن