بیوتکنولوژی صنعتیبیوتکنولوژی محیط زیستبیوتکنولوژی میکروبی

راز میکروبهای قطب جنوب

محققان دریافتند که در گذشته میکروبهای قطب جنوب در شرایط بحرانی هیدروژن، مونواکسید کربن و دی اکسید کربن هوا را پالایش می کنند.

این یافته ها بر تحقیق روی سایر سیارات دلالت بر حضور میکروبهای فرازمینی برای بقا متکی بر حضور گازهای اتمسفری دارد.


به گفته محققان، قطب جنوب دارای افراطی ترین محیط طبیعی در زمین میباشد. با وجود سرما، تاریکی و دشت های خشک بازهم تنوع ارزشمندی از تجمعات میکروبی به زیستگاه خود باز میگردند.

سوال اساسی اینجاست که چگونه میکروبها در شرایط کمبود آب، فقر کربن آلی خاک و ظرفیت کم تولید انرژی از خورشید در کمبود نور و یا زمستان بقا خود را حفظ میکنند.

دانشمندان دریافتند که میکروبهای قطب جنوب مکانیسم های تکامل یافته ای دارند که در زندگی هوازی خود میتوانند بیشترین میزان انرژی و کربن مورد نیاز خود را با پالایش بقایای گازهای اتمسفری شامل هیدروژن و مونواکسیدکربن دریافت کنند.

نمونه های خاک از دو محل یخچال ساحلی در مناطق مختلف شرق قطب جنوب جمع آوری شد. به گفته محققین هر دو منطقه بی نظیر بیابان های قطبی بدون هیچ گونه گیاه آوندی هستند.

محققان DNA های میکروبی را در خاک سطحی از هر دو منطقه بررسی کردند و ژنوم ۲۳ مورد از میکروب هایی را که در آن زندگی می کردند، از جمله برخی از اولین ژنوم دو گروه از باکتری های ناشناخته که WPS-2 و AD3 نامیده می شدند، بازسازی کردند.

آنها کشف کردند که گونه های غالب در خاک دارای ژن هایی هستند که باعث وابستگی آنها نسبت به هیدروژن و مونوکسیدکربن زیاد است، به این ترتیب به گیاه این اجازه را میدهد گازهای موجود در هوا را ردیابی کرده، تا بتوانند نیازهای انرژی خود را پیش بینی کنند و از تولیدات خود حمایت نمایند.

اکثر ارگانیسم ها از انرژی خورشید یا زمین برای رشد استفاده می کنند. دانشمندان می گویند تحقیقات بیشتری لازم است تا ببینیم آیا این زمان استفاده از گازهای جوی به عنوان منبع انرژی جایگزین در قطب جنوب و جاهای دیگر گسترده تر می شود یا خیر؟!

مترجم: اعظم السادات موسوی زاده

☑️ لینک خبر

☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن میکروبی صنعتی محیط زیست
☑️عضویت در کانال زیست فن

راز میکروبهای قطب جنوب – اخبار زیست فناوری

Rate this post
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن