بیوتکنولوژی پزشکی

شناسایی ژن ها، راهکاری برای توسعه داروهای ضد مالاریا

| شناسایی ژن ها، راهکاری برای توسعه داروهای ضد مالاریا

انگل مالاریا، به‌ویژه Plasmodium falciparum یکی از کشنده‌ترین موجودات کره زمین به شمار می رود که بیماری‌زایی آن تا حد زیادی به آرایش ژنومی منحصربه‌فرد آن وابسته است. توالی ژنتیکی کامل P. falciparum بیش از یک دهه قبل تعیین‌شده است، اما عملکرد بسیاری از ژن‌های آن هنوز ناشناخته باقی‌مانده و تاکنون تنها چند صد سویه جهش‌یافته در آزمایشگاه ایجادشده است.


❇ انگل P. falciparum مسئول تقریباً نیمی از گزارش های ابتلا به مالاریا و ۹۰٪ موارد مرگ‌ومیر آن است. ژنوم این‌گونه انگل به‌طور عمده از جفت باز A-T (بیش از هشتاد درصد) تشکیل‌شده است که اغلب مطالعه و استفاده از روش‌های زیست مولکولی پایه برای بررسی آن را با سختی مواجه می کند. بااین‌وجود، در حال حاضر دانشمندان از تغییر ناگهانی ژنوتیپ P. falciparum استفاده کرده‌اند تا ۳۸،۰۰۰ سویه‌ی جهش‌یافته ایجاد و سپس تعیین کنند که کدام ژن‌های این موجود برای رشد و بقای آن ضروری هستند. این اطلاعات جدید در مورد فهرست ژن‌های حیاتی انگل می‌تواند به محققان در توسعه داروهای ضد مالاریا کمک کند.

❇ نویسندگان این مطالعه می‌گویند: “ما با بهره‌گیری از نواحی غنی AT روی ژنوم P. ​​falciparum، بیش از ۳۸۰۰۰ جهش در P. falciparum ایجاد می‌کنیم و در این سطح از جهش‌زایی، می‌توانیم ژن های ضروری را به عنوان ژن های غیر قابل تغییر و ژن های غیر ضروری را با عنوان ژن های جهش زا تشخیص دهیم.”

❇ در پژوهش حاضر، محققان نسخه‌های جهش‌یافته ای از تقریباً تمام ۶۰۰۰ ژن انگل (ترجیحاً مناطق غنی از آدنین و تیمین) را با یک تکنیک هدف قرار می‌دهند. بدین ترتیب ویژگی‌های بسیاری که در تلاش‌های قبلی دست‌کاری ژنتیکی با شکست مواجه شده بود، بکار گرفته شد.

❇ نویسندگان خاطرنشان ساختند: “ما از محاسبه ضرایب شاخص جهش زایی (MISs) و مقادیر مناسب آن (MFS) برای تعیین هزینه نسبی مناسب برای شکستن ۵۳۹۹ ژن استفاده کردیم. تجزیه‌وتحلیل محاسباتی استفاده‌شده، قادر به تشخیص ژن‌های غیرضروری (ژن‌هایی که می‌تواند جهش یابند) از ضروری (ژن‌های غیرقابل تغییر) بود. حدود ۲۶۰۰ مورد به‌عنوان ژن ضروری برای رشد و زنده ماندن در طول سومین مرحله غیرجنسی انگل شناسایی شد. این ها شامل مواردی می شود که با توانایی مقاومت انگل P. falciparum در برابر داروهای ضد مالاریا شناخته‌شده است و آن‌ها را به‌عنوان اهداف پراهمیت برای ترکیبات ضد مالاریا جدید یا بهبودیافته، تشریح می‌کنند. درواقع شناسایی بیش از ۲۶۸۰ ژن ضروری برای تحقیقات دارویی ضد مالاریا مفید خواهد بود.

? مترجم: الهام بیابانگرد

لینک خبر
لینک مقاله
لینک عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
لینک عضویت در کانال زیست فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن