مالاریا

راهکاری جدید برای درمان مالاریا

محققان موسسه ملی بهداشت (NIH) فرایندی را که منجر به انتشار انگل‌های مالاریا از گلبول‌های قرمز خون می‌شود، شناسایی و بدین‌وسیله راهکاری جدید برای درمان مالاریا معرفی کردند. این محققان نشان دادند با استفاده از مهارکننده‌های شیمیایی ممکن است هر رویداد در این فرایند مسدود و مانع از انتشار انگل مالاریا از گلبول‌های قرمز خون بشود.


به گفته محققان NIH و دیگر مؤسسات، واکوئل، یک محفظه در داخل سلول‌های قرمز خون انسان است که در آن انگل مالاریا تکثیر و توسعه می‌یابد و فقط چند دقیقه قبل از پارگی غشا، شکل کروی مشخصی می‌گیرد. درنهایت این ساختار کروی منجر به رها شدن انگل به جریان خون و گسترش بیماری می‌شود.

محققان از طریق کارکردن با گلبول‌های قرمز اهداکنندگان سالم دریافتند به‌طور شیمیایی می‌توان فرایندی را که منجر به کروی شدن واکوئل می‌شود مسدود کنند. هم‌چنین خاطرنشان می‌کنند که باهدف قرار دادن این فرایند می‌توانند راه‌های درمانی جدید را علیه پلاسمودیوم فالسیپاروم ایجاد کنند چراکه گونه پلاسمودیوم فالسیپاروم، بیش‌ترین مرگ و میر را در سراسر جهان دارد و در چندین منطقه به داروهای موجود مقاوم شده است.

محققان فرایند کروی شدن را در زیر میکروسکوپ توسط غشاء رنگ‌شده واکوئل ردیابی کردند. بدین‌صورت که غشاء واکوئل با ماده‌ای که نور سبز می‌دهد، آغشته و تغییرات ظاهری واکوئل در زیر میکروسکوپ مشاهده شد. درنتیجه تقریباً ۱۰ دقیقه قبل از پارگی غشا، واکوئل از یک شکل یکنواخت و ناهموار به یک کره تبدیل می‌شود.

مطالعات قبلی نشان می‌دهد انگل مالاریا از کلسیم برای ایجاد واکنش‌های بیوشیمیایی موردنیاز جهت آزاد شدن از سلول استفاده می‌کند. بر همین اساس محققان سلول‌ها را با ترکیباتی که اثرات کلسیم را از بین می‌برد، تیمار کردند. با این روش واکوئل‌های کروی شکل نتوانستند منتقل شوند و انگل‌ها داخل سلول به دام افتادند. درنتیجه این یافته‌ها می‌توانند به پیشرفت داروهای ضد مالاریا کمک کنند.

☑ لینک خبر
☑ لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن