اخبارایمنی درمانیبازنشرسلول های بنیادی

راهی برای تقویت سلول های کشنده ذاتی(NK cells)

پژوهشگران دانشکده پزشکی دانشگاه کالیفرنیا با استفاده از سلول های بنیادی پرتوان القایی (iPSCs) و حذف یک ژن کلیدی توانسته اند سلول های کشنده ذاتی (NK cells، نوعی سلول ایمنی) را تولید کنند که به طور قابل ملاحظه ای فعالیت قوی تری برای مقابله با لوکمیا دارند.


به گزارش ایده زیست به نقل از medicalnewstoday، سلول های کشنده ذاتی، لنفوسیت هایی از همان خانواده سلول های B و T هستند و بخشی از سیستم ایمنی ذاتی را تشکیل می دهند. آن ها در سراسر بدن می گردند و به حضور عوامل خارجی و هم چنین سلول های سرطانی واکنش می دهند.

در مطالعه ای جدید، دکتر کوفمن و همکارانش در دانشگاه کالیفرنیا سلول های کشنده ذاتی را از سلول های iPS تولید کردند و در ادامه ژنی موسوم به CISH را در سلول های کشنده ذاتی مشتق از iPSCs حذف کردند. این ژن در تنظیم بیان پروتئینی دخیل است که مسئول سرکوب پیام رسانی سیتوکینی است. سیتوکین ها مولکول هایی هستند که به سایر سلول های سیستم ایمنی مانند ماکروفاژها، لنفوسیت ها و فیبروبلاست ها در جایگاه عفونت، التهاب و تروما پیام می دهد. حذف CISH در سلول های کشنده ذاتی موجب برداشته شدن چک پوینت هایی شد که به طور طبیعی زمانی که این سلول های مورد تحریک سیتوکینی قرار می گرفتند فعال می شدند (مانند اینترلوکین ۵). این مطالعه نشان داد که سلول های کشنده ذاتی مشتق از iPSCs حذف شده برای CISH قادر هستند موش هایی که دارای سلول های لوکمیای انسانی هستند را به طور موثری درمان کنند و این در حالی بود که موش هایی که با سلول های غیر مدیفه شده تیمار شده بودند مردند.

این مطالعه استفاده از سلول های کشنده ذاتی مشتق از iPSCs ویرایش شده که فعالیت آن ها به طور قابل توجهی تقویت شده است را ابزار مناسبی برای مقابله با سرطان لوکمیا می داند.

 

۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)
منبع
شرکت زیست ایده
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن