بیوتکنولوژی داروییسرطان

دارویی با خاصیت تأثیرگذاری دوگانه؛ راهی جدید برای درمان سرطان

سرطان یکی از بزرگترین قاتلان قرن بیست و یکم به شمار می‌رود. طبق آمار انجمن سرطان آمریکا، تنها در سال ۲۰۱۶ حدود ۵۹۲۶۹۰ مرگ در اثر سرطان تنها در ایالات متحده گزارش شده است.


دانشمندان مدت‌ها از نقش ژن MYC در سرطان آگاه بوده‌اند. بیان این ژن در سلول‌های سرطانی معمولاً افزایش می‌یابد و فراورده‌ی پروتئینی این ژن بر پروتئین‌های دخیل در مسیرهای متفاوت پیام‌رسانی در سلول تأثیر می‌گذارد که نتیجه‌ی آن ناپایداری ژنوم و به هم خوردن تنظیم مسیرهای سیگنالینگ است. مطالعات قبلی حاکی از آن بود که MYC هدف بسیار پیچیده‌ای برای درمان سرطان است. یافته‌های جدید اما درهای جدیدی را برای طراحی داروهای ضد سرطان می‌گشاید، داروهایی که قادر به هدف قرار دادن دو یا چند مولکول دخیل در سرطان خواهند بود.

در مطالعه‌ای که اخیراً صورت گرفته، محققان موفق شده‌اند مولکولی با نام مورفولینوتینوپیران (Morpholinothienopyrane) طراحی کنند که قادر است به طور همزمان دو فاکتور کلیدی موثر بر توقف عملکرد MYC، یعنی PI3K و BRD4، را هدف قرار داده و مسیر پیامرسانی از طریق آنها را مختل کنند. نتایج این کار نشان داده که رشد سرطان و متاستاز متوقف شده است. همچنین میزان آسیب و عوارض جانبی به بدن بیمار کمتر است.

سرطان‌های متعددی هستند که MYC در آنها نقش اساسی دارد، بنابراین نتایج این مطالعه می‌تواند به درمان چندین سرطان کمک کند. همچنین این مطالعه نشان می‌دهد که مولکول‌های بازدارنده‌ی دوگانه همانند آنچه در این تحقیق استفاده شد، می‌توانند داروهای ضدسرطان اطمینان بخشی در آینده باشند.

نتایج این تحقیق در ژورنال PNAS به چاپ رسیده است.

ترجمه: کسری طباطبایی

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن