سلول های بنیادی

راهی نوین برای ترمیم دندان ها

یکی از راه‌های پیشرو در دندانپزشکی برای ترمیم و جایگزینی دندان‌های آسیب‌دیده استفاده از سلول‌های بنیادی و تمایز آن‌ها به سمت دندان می‌باشد. در مطالعه‌ی اخیر، ژن Dlk1 مورد بررسی قرار گرفته و نشان داد این ژن باعث تقویت فعال شدن سلول‌های بنیادی و بازسازی بافت در ترمیم دندان می شود.


سلول‌های بنیادی همواره به دلیل توانایی در تمایز به سلول‌های مختلف در کل بدن به عنوان پیشرو در ترمیم زخم‌ها انتخاب می‌شوند که در اینجا هم از آن‌ها برای ترمیم دندان‌ها استفاده شده است. این تحقیق نشان می‌دهد ژنی به نام Dlk1 فعالیت سلول‌های بنیادی را افزایش داده و ترمیم بافت برای بهبود دندان‌ها را بالا می‌برد.

دانشمندان جمعیت جدیدی از سلول‌های بنیادی مزانشیمی را که توانایی تمایز به بافت‌هایی مثل ماهیچه و استخوان دارند، پیدا کردند که این سلول‌ها در تشکیل عاج دندان که بافت سخت خارجی پوشاننده دندان است، شرکت دارند. نتایج نشان داد که وقتی سلول‌های بنیادی فعال می‌شوند، سیگنالی به سلول‌های مادر تشکیل دهنده بافت ارسال می‌کنند تا کنترل سلول‌های تولیدی صورت بگیرد و این کار توسط فعالیت ژنی به نام Dlk1 انجام می‌پذیرد.

در شکلی که نشان داده شده است، سلول‌های سبز رنگ گروهی از سلول‌های بنیادی مزانشیمی می‌باشند که در حال مهاجرت به دندان برای ترمیم آن می‌باشند. در این تحقیق با استفاده از مدل موش، جمعیتی از سلول‌های بنیادی مزانشیمی بافت ویژه در نزدیکی سلول‌های بنیادی اپیتلیالی و سلول‌های تقسیم شونده‌ی مزانشیمی، کشف شدند.

با استفاده از مسیر پیام رسانی notch به عنوان تنظیم کننده‌ی اصلی، به لاین سلولی رسیدند که سلول‌های بنیادی مزانشیمی جدیدی بودند که در کنار سلول‌های مزانشیمی تقسیم شونده (mesenchymal transit amplifying cells) در دندان پیشین قرار گرفته بودند. این سلول‌های تقسیم شونده می‌توانند همئوستازی و فعالیت سلول‌های بنیادی مزانشیمی را از طریق ژن Dlk1 کنترل ‌کنند و از این طریق میزان تقسیم و تمایز این سلول‌های بنیادی را تنظیم کنند.

در تحقیق مشابهی نشان داده شد که این ژن می‌تواد فعالیت سلول‌های بنیادی و ترمیم بافت دندان را در مدل آزمایشگاهی افزایش دهد. این مکانیسم می‌تواند راه حلی نوین برای اصلاح دندان‌ها و حل کردن مشکلاتی مانند پوسیدگی و خرد شدن دندان‌ها ارائه دهد.

با اینکه مطالعات بیشتری نیاز هست تا بتوان وارد مراحل کلینیکی این تحقیق شد، اما همین قدم‌ها در موجودات مدل برای دنیای علم شگفت آور می‌باشد. تاکنون تحقیقات بر روی مدل‌های آزمایشگاهی انجام شده و تلاش‌های بیشتری نیاز است تا بتوانیم این آزمایشات بر روی انسان نیز انجام شود.

Rate this post
توسط
EurekAlert
منبع
Nature Communications
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن