بیوتکنولوژی پزشکیبیوتکنولوژی داروییژنومیکس

راه‌حل‌های درمانی در DNA خودمان موجود است!

✅به تازگی در مطالعه‌ی جدیدی که صورت گرفته است، محققان به نتایجی دست یافتند که ممکن است به یک روش نوین جهت درمان گلیوبلاستومای عودکننده، که یکی از مهاجم‌ترین ومرگبارترین گونه‌های سرطان مغز است، منجر شود. نتایج اولیه درمان هدایت‌شده و به موقع گلیوبلاستوما از طریق توالی ژنومیک، بیانگر نتایج اولیه دلگرم‌کننده این روش است. متوسط طول عمر برای بیماران مبتلا به گلیوبلاستوما، ۱۵ماه بعد از تشخیص است.


?پژوهشگران TGen ،UCSFو بنیاد آی‌وی با همکاری یکدیگر مراحل اولیه آزمایش‌های کلینیکی را، بر روی ۱۶ بیمار با گلیوبلاستومای تکرارشونده (GBM)، آغاز کردند.

?در این آزمایش‌های کلینیکی با استفاده از توالی‌های پیچیده DNA و RNA، تومور بیماران برای مشخص کردن روش درمان در زمان واقعی استفاده شده است، نتایج این آزمایش که در”Clinical Cancer Research” منتشر شده، نشان داد که چندین بیمار با GBM تکرارشونده، به طول عمری بیشتر از ۱ سال پس از آگاهی از درمان دست یافتند.

?این اولین مطالعه‌ی طبقه‌بندی‌شده با آینده‌ای روشن در GBM عودکننده است که نشان‌دهنده‌ی افزایش طول عمر بیمار به نسبت پیشروی GBM است.
به گفته‌ی دکتر سارا بایرن، استادیار پژوهشی از TGen، این نخستین نمونه از فواید استفاده از تشخیص‌های ژنومیک و درمانِ دقیق بیماران با تومورهای مهاجم و مقاوم است.

?از۱۶ بیمار، به ۱۵ نفر راه‌حل‌های درمانی ژنومیک TGen توصیه شد که ۷ بیمار با پزشکان معالج خود از آن استفاده کردند. به گفته‌ی دکتر مایکل برادوس (از بخش جراحیUCSF) : «قابل توجه است که در ۲ بیمار پیشرفت GBM به مدت ۱سال و در یکی دیگر به مدت ۲۱ ماه (که ۳ برابر زمان روش درمانی سابق است) متوقف گردید.

❗️دو چالش‌ عمده در درمان GBM وجود دارد؛ چالش اول نفوذ زیاد به بافت‌های اطراف مغز است که برداشت تومور را از طریق جراحی غیرممکن می‌کند. چالش دوم سخت بودن نفوذ درمان به حصار خون-مغز است.

?به نقل از دکتر مایکل برنز (معاون مدیرTGen) : «نتایج حاصل‌شده این تحقیق، استفاده از طبقه‌بندی ژنوم گسترده‌ی مولکولی برای هدایت درمان با precision medicine برای بیماران با GBM عودکننده در زمان واکنش کلینیکی را توصیه می‌کند.»

?مترجم:پوریا علیزاد

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

راه‌حل‌های درمانی در DNA خودمان موجود است! – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن