بیوپلاستیکمواد زیست تخریب پذیر

راه‌حل بیوپلاستیکی برای هدر رفت مواد غذایی

دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه فدرال ریودوژانیرو (UFRJ) در یک پروژه مشارکتی، بسته‌بندی پلاستیکی زیست تخریب‌پذیری موسوم به پلاستیکور (Plasticor) طراحی کرده‌اند. این بیوپلاستیک در صورت مناسب نبودن کیفیت مواد غذایی بسته‌بندی شده تغییر رنگ داده و به مصرف‌کنندگان هشدار می‌دهد که ماده غذایی مذکور فاسد شده و نباید مصرف شود و از این طریق به عدم هدر رفت مواد غذایی کمک می‌کند.


به گفته سازمان ملل، هر ساله حدود ۳۰ درصد (یا ۳/۱ میلیارد تن) از کل مواد غذایی تولید شده به سطل‌های زباله منتهی می‌شوند. دانشجویان دانشگاه فدرال ریودوژانیرو بیوپلاستیکی طراحی کرده‌اند که اگر ماده خوراکی برای مصرف مناسب نباشد تغییر رنگ می‌دهد. این محصول که پلاستیکور نام گرفته، در حدود یک سال پیش توسط دانشجویان طراحی شده است و ممکن است گزینه‌ای پایدار برای جلوگیری از هدر رفت مواد غذایی ارائه دهد.

بر این اساس تغییرات رنگ این بسته‌بندی‌ها به عنوان نشانه‌ای از کیفیت محتوای بسته‌بندی، می‌تواند روشی برای مدیریت بهتر مواد غذایی باشد. مصرف‌کنندگان با بررسی رنگ بسته‌بندی‌ها آگاه می‌شوند که چه غذاهایی به تاریخ انقضاء خود نزدیک‌تر هستند و بنابراین باید زودتر خورده شوند. از سوی دیگر، آنها بلافاصله در می‌یابند که با وجود گذر تاریخ انقضاء برخی مواد غذایی، هنوز هم می‌توان آنها را براساس عدم تغییر رنگ با اطمینان خاطر مصرف کرد.

به گفته جوآ ویتور بالبینو (João Vítor Balbino) –دانشجوی بیوفیزیک و یکی از هفت عضو تیم راه‌اندازی این پروژه- : “از آنجایی‌که استفاده از مواد پلاستیکی در صنایع غذایی در دهه‌های گذشته فراوان بوده است، استفاده از پلاستیکور سبب کاهش اثرات زیست‌محیطی نیز خواهد شد. این بسته‌بندی به دلیل عدم استفاده از مواد افزودنی‌ شیمیایی، زیست‌سازگار است و سال‌ها زمان صرف تجزیه آن نمی‌شود.” با وجودی که تجزیه پلاستیک‌های معمولی حدود پنج قرن به طول می‌انجامد، زمان تقریبی تجزیه پلاستیکور در طبیعت در حدود شش ماه تخمین زده می‌شود.

این تیم تحقیقاتی چند رشته‌ای شامل دانشجویان دوره‌های کارشناسی دانشگاه UFRJ در رشته‌های بیوتکنولوژی، نانوفناوری، بیوفیزیک و دوره‌های بازاریابی، یک دانشجوی دکترای علوم و فناوری پلیمر و یک طراح است. این پروژه توسط سازندگان خود، تأمین سرمایه شده است و از طرفی به دنبال جذب سرمایه‌گذاران احتمالی است. کسانی که علاقمند به کمک هستند می‌توانند در گروه تأمین مالی که توسط این تیم ایجاد شده شرکت کنند و با هر مبلغی بیش از ۱۰ رئال -واحد پول کشور برزیل- در این امر مشارکت نمایند.

منبع خبر

۵/۵ - (۱ امتیاز)
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن