سرطان

ردیابی سیگنالینگ فاکتور رشد در سرطان

تیم تحقیقاتی دانشگاه ماساچوست موفق به کشف مسیری شدند که طی آن جهش در ژن مشخصی منجر به تکثیر غیرقابل کنترل سلول‌ها می‌شود. در این مطالعه که در ژورنال Genes & Development به چاپ رسیده است، به این نکته اشاره می‌شود که چگونه جهش در ژن NF2 که کدکننده پروتئین Merlin است سبب افزایش پاسخ سلول‌ها به سیگنالینگ فاکتور رشد می‌شود.


جهش‌های ژن NF2 علاوه‌بر تومورهای خوش‌خیم سیستم عصبی، در سرطان بدخیم مزوتلیوما نیز وجود دارند. دکتر McClatchey اذعان می‌کند: “انواع سلول‌هایی که دچار جهش در NF2 شده‌اند پروسه فروبردن محتویات محیط پیرامون خود را به‌خوبی انجام می‌دهند. این توانایی، سلول را قادر می‌سازد که به فاکتورهای رشد بهتر از شرایط عادی پاسخ دهند که این امر سبب بقا و رشد سلول‌های دچار جهش NF2 در خارج از محیط عادی‌شان می‌شود. دریافت موادمغذی بیشتر به‌عنوان سوخت بیشتر باعث پاسخ‌های غیرمتعارف به فاکتورهای رشدی می‌شود.”

پروتئین Merlin و سایر پروتئین‌هایی که در ارتباطات بین غشای سلولی با سلول‌های دیگر و اسکلت سلولی نقش دارند، شبکه‌ای از فیبرهایی هستند که در شکل‌دهی به سلول نقش دارند. ارتباطات بین غشا و اسکلت سلولی، فعالیت گیرنده‌های غشای سلول را تنظیم کرده و به فعال شدن گیرنده‌ها پاسخ می‌دهد اما چگونگی اثرگذاری این ارتباطات با رفتارهای سلولی به‌طور واضح مشخص نیست.

فعال شدن غیرطبیعی رسپتورهای فاکتور رشد منشأ بسیاری از سرطان‌ها است، بنابرین تلاش‌ها در جهت هدف قرار دادن مسیرهای فاکتور رشد به‌طور فزاینده‌ای در حال افزایش است. در شرایط خاصی، ارتباط بین غشای و اسکلت سلولی سبب آغاز فرآیندی به‌نام ماکروپینوسیتوز می‌شود. در ماکروپینوسیتوز، غشای سلولی فرورفتگی‌های موجی ‌شکلی را ایجاد می‌کند که با تبدیل این فرورفتگی‌ها به وزیکول، بخشی از محتویات اطراف سلول نظیر گیرنده‌های فعال بدین ترتیب وارد سلول می‌شوند. این فرآیند می‌تواند با فعال شدن گیرنده فاکتور رشد آغاز شده و روی بازیابی گیرنده‌ها و بازگشت‌شان به غشای سلول نقش داشته‌باشد.

تمرکز مطالعه فعلی روی فاکتور رشد اپی‌درمی(EGFR) بوده است که پاسخ بیش از حد این گیرنده در بسیاری از سرطان‌های مهم دیده شده است. محققان پیش از این دریافته‌بودند که فقدان پروتئین Merlin، پاسخ سلول‌ها را به تحریک EGFR افزایش می‌دهد. مطالعات دیگر از نقش این پروتئین در حفظ ثبات غشا و میزان پاسخ اسکلت سلولی به فعال شدن فاکتور رشد در شرایط کنترل سخن می‌گویند. برخی از سلول‌های دچار جهش NF2 پاسخ‌های غیرطبیعی به فاکتور رشد داده و میزان ماکروپینوسیتوز به میزان بالایی در آن‌ها وجود دارد. محققان هم‌چنین دریافتند که در شرایط فقدان Merlin، کلسترول در غشا تجمع یافته و سبب بازگشت بیشتر گیرنده‌ها به غشا و افزایش پاسخ به فاکتور رشد می‌شود.

مطالعات در این زمینه به‌طور گسترده‌ای ادامه دارد و برای سوالاتی نظیر میزان پاسخ‌ سلول‌های دچار جهش به انواع فاکتورهای رشد و هم‌چنین چگونگی تنظیم پروسه ماکروپینوسیوز در این سلول‌ها هنوز جواب مشخصی وجود ندارد.

لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن