کود زیستی و همزیست‌هامیکروبیوم

ردیابی همزیست‌های گیاهان

میکروبیوم حول ریشه گیاهان شامل میکروب‌‏های بیماری‌‏زا، همزیست‌‏ها و میکروب‌‏های هم‏سفره با ریشه گیاه است. باکتری‌های همزیست ریشه گیاهان نقش‌های بسیار مهمی در تأمین بعضی مواد معدنی مورد نیاز و محافظت از گیاه دربرابر استرس‏ها و بیماری‏ها دارند. ریزوسفر ناحیه‌ه‏ایی از خاک است که در تماس مستقیم با ریشه گیاهان و منزلگاه این باکتری‌‏هاست. مطالعه پویا و همزمانِ ریزوسفر و مشاهده برهم‌کنش‌‏های میکروبیوم و ریشه‏‌ها، با وجود اهمیت فراوان، به دلیل مشکلات فنی نادیده گرفته شده است.


اخیراً محققین دستگاهی میکروسیالی ساخته‏‌اند که امکان بررسی روابط میکروارگانیسم‏‌های ریزوسفر را به صورت همزمان فراهم می‌کند. این دستگاه از یک صفحه با قطر کم (۱۶۰ میکرومتر) و چند چاهک برای کشت ریشه‌ها تشکیل شده است. باکتری‏‌های همزیست می‌‏توانند به چاهک‏‌ها اضافه شده و با روش‌‏های میکروسکوپی مورد مطالعه قرار بگیرند. این روش “سیستم رهگیری برهمکنش ریشه” یا TRIS نام گرفته است.

محققین رژیم صهیونیستی با این روش برهمکنش دو باکتری Bacillus subtilis و E.coli را در ریشه مورد بررسی قرار داده و مناطقی از ریشه که بیشتر مورد توجه باکتری‏ها است را مشخص کرده‌‏اند. همچنین به نقش کموتاکسی نسبت به بعضی متابولیت‏های گیاه برای جذب باکتری‏‌ها پی برده‌‏اند. این دستاورد می‌‏تواند برای القای جذب برخی همزیست‏‌های مفید مورد استفاده قرار گیرد.

این دستگاه با داشتن چند چاهک، امکان مقایسه جذب باکتری‌ها توسط دو رقم مختلف به صورت همزمان را فراهم می‌کند. اختراع این دستگاه به پژوهش‏‌های آینده در این زمینه کمک شایان توجهی خواهد کرد.

ترجمه : محسن رحیمی نژاد

لینک مقاله‌ی اول
لینک مقاله‌ی دوم

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن