افزایش ارزش غذاییبیوتکنولوژی کشاورزی

ردیابی ویتامین B12 در گیاهان

ویتامین B12(کوبالامین) یک ترکیب بسیار ضروری در رژیم غذایی محسوب می‌شود. این درحالی است که افراد گیاه‌خوار به سبب فقدان ویتامین B12 در محصولات گیاهی، بسیار مستعد کمبود این ویتامین حیاتی هستند.مشاهدات صورت‌گرفته در جهت کشف گیاهانی با خاصیت جذب B12 در کشورهایی نظیر هند و در ابعاد وسیع‌تر در جهانی که جمعیت روبه‌افزایش آن تمایل به رژیم‌گیاهی را افزایش داده‌است، یک نیاز بسیار مهم تلقی می‌شود.


محققان دانشگاه kent در رابطه با چگونگی ارتقا محتوای ویتامینی (نظیر ویتامین B12) در برخی از گیاهان در راستای بهبود کیفیت رژیم‌های گیاهی به موفقیت‌های تازه‌ای دست یافته‌اند.طبق آخرین مطالعات، نوعی گیاه به‌نام شاهی، قادر به جذب کوبالامین است. البته میزان جذب ویتامین B12 توسط این گیاه وابسته به مقدار این ویتامین در محیط رشد گیاه است.

دانه‌های این گیاه(شاهی)، ویتامین B12 را از محیط رشد خود جذب کرده و آن را در برگ‌های خود ذخیره می‌کند. برای تأیید این مشاهدات، محققان از ویتامین B12 با خاصیت فلوئورسانس استفاده کردند. ویتامین‌های B12 فلوئورسانس پس از تزریق در نواحی مشخصی از سلول‌های برگ این گیاه به‌نام واکوئل تجمع یافتند.

ویتامین B12 از لحاظ منبع تولید و نحوه جابه‌جایی به ارگانیسم‌های چندسلولی بسیار متفاوت از سایر ویتامین ها عمل می‌کند. هدف این مقاله، تلاشی در جهت ردیابی این مسیر پیچیده به شمار می‌رود.

لینک خبر
لینک مقاله
عضویت در زیست‌فن
لینک عضویت در کانال زیست‌فن

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن