بیوتکنولوژی کشاورزی

استفاده از تکنیک جلبک‌ها برای سریع‌الرشد‌کردن محصولات کشاورزی

✅تحقیقات جدید نشان می‌دهند که جلبک سبز می‌تواند در تحقیقات مربوط به دستیابی به رشد سریع‌تر محصولات کشاورزی، عاملی کلیدی باشد.


?دو تحقیق جدید، دیدگاهی را درباره چگونگی انتقال دی‌اکسید کربن هوا از طریق لوله‌های خمیده موجود در ساختار زیستی جلبک‌ها و استفاده از آن در فتوسنتز مطرح می‌نمایند. فهم دقیق این مسئله که عاملی مهم در توانایی رشد سریع جلبک‌ها در استخرها یا دریاچه‌ها است، ممکن است روزی به محققان کمک نماید تا سرعت رشد محصولات کشاورزی مانند گندم و برنج را نیز افزایش دهند.

?بر اساس نتایج به‌دست‌آمده از دو تحقیق که این هفته در مجله «سلول» منتشر شده‌اند، یک تیم تحقیقاتی به سرپرستی دانشگاه پرینستون و محققانی از موسسه بیوشیمی کارنگی و ماکس پلانک برای اولین بار بخشی از سلول را به نام «پیرنوئید» با ذکر جزییات معرفی نموده‌اند.

?جلبک‌ها از اندامک پیرنوئید برای جمع‌آوری و متمرکز نمودن دی‌اکسید کربن استفاده می‌کنند و درنتیجه فرایند فتوسنتز را بهتر از اکثر خزه‌ها و گیاهان دیگر انجام می‌دهند.

?محققان همچنین دریافته‌اند، پیرنوئیدی که مدت‌های طولانی تصور می‌شد دارای ساختاری جامد باشد در حقیقت به‌صورت قطره‌ای مایع عمل می‌نماید که می‌تواند هنگام تقسیم سلولی جلبک، در غشا اطراف خود حل شود.

?جلبک‌ها و تعدادی دیگر از گیاهان، دارای مکانیسمی توسعه‌یافته برای متمرکز نمودن کربن هستند که سرعت فتوسنتز را بالا می‌برد. فتوسنتز، همان فرایند مهمی است که گیاهان از طریق آن برای رشد خود، دی‌اکسید کربن و نور خورشید را به قند تبدیل می‌نمایند. همه گیاهان از آنزیمی به نام رابیسکو برای تبدیل دی‌اکسید کربن به قندی که در گیاه مصرف و یا ذخیره می‌شود استفاده می‌نمایند.

?جلبک‌ها نسبت به گیاهانی که در خاک می‌رویند دارای مزیت دیگری نیز هستند. آن‌ها آنزیم‌های رابیسکو را در پیرنوئید جمع‌آوری می‌نمایند. در پیرنوئید آنزیم‌های رابیسکو با مقدار زیادی دی‌اکسید کربن که از هوا به داخل آن وارد شده، مواجه می‌گردند و وجود دی‌اکسید کربن بیشتر اطراف آنزیم‌های رابیسکو نیز، موجب عملکرد بهتر آن‌ها می‌شود.

?گفتنی است این یافته‌ها همراه با تحقیقات دیگری که باید در این زمینه انجام گیرند، امکان ایجاد دیدگاه‌هایی مهم در رابطه با تضمین دستیابی به محصولات کشاورزی با رشد سریع‌تر را برای جمعیت در حال رشد جهان فراهم می‌نمایند.

#فتوسنتز

?ترجمه و بازنویسی: محمدرضا دلفیه

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن کشاورزی
☑️عضویت در کانال زیست فن

استفاده از تکنیک جلبک‌ها برای سریع‌الرشد‌کردن محصولات کشاورزی – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن