بازار بیوتکنولوژیپروتئومیکس

رشد بازار بیان پروتئین

بیان پروتئین (Protein Expression) تکنیکی است که توسط آن پروتئین‌ها در ارگانیسم‌های زنده سنتز شده، تغییر شکل یافته و تنظیم می‌شوند. بیان پروتئین توسط شرکت‌های داروسازی، شرکت‌های بیوتکنولوژی، مراکز تحقیقاتی دانشگاهی، نهادهای تحقیقاتی قراردادی و سایرین، در زمینه‌ی پروتئمیکس، مورد استفاده قرار می‌گیرد.


بر اساس سیستم‌های بیان‌کننده، بازار بیان پروتئین به چند دسته تقسیم می‌شود، از جمله سیستم‌های بیان سلول‌های حشرات، سیستم بیان در پروکاریوت‌ها، بیان سلول‌های پستانداران و سیستم‌های بیان مخمر. بر اساس کاربرد، بازار بیان پروتئین به چند دسته‌ی پروتئین‌های صنعتی، پروتئین‌های دارویی و پروتئین‌های مورد استفاده در تحقیقات تقسیم می‌شود. بر اساس محصولات، بازار بیان پروتئین به دسته‌های حامل‌ها(وکتورها)ی پروتئین، واکنشگرها، سلول‌های توانمند، ابزارها و خدمات تقسیم می‌شوند. بیان پروتئین برای تولید پروتئین‌های تجاری که برای صنعت داروسازی و شرکت‌های بیوتکنولوژی کاربرد دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آمریکای شمالی، و سپس اروپا، بزرگترین بازار بیان پروتئین را به دلیل سرمایه‌گذاری‌های کلان در تحقیق و توسعه‌ی محصولات و هم‌چنین به دلیل علاقه‌مندی روزافزون شرکت‌های داروسازی و بیوتکنولوژی به بازار بیان پروتئین، دارا است. انتظار می‌رود آسیا نیز به دلیل افزایش سرمایه‌گذاری در تحقیق و تولید، شاهد رشد بازار بیان پروتئین در چند سال آینده باشد.

پیش‌بینی می‌شود که رشد سریع بازار بیولوژی و پروتئومیکس، کاهش تولیدات و تحقیقات در شرکت‌های داروسازی و بیوتکنولوژی، افزایش فعالیت‌های تحقیقاتی در واحدهای داروسازی و افزایش درخواست برای پروتئین‌های درمانی، محرکی برای بازار بیان پروتئین باشد. با این وجود، هزینه‌های اندکی که به تحقیق و توسعه تعلق می‌گیرد و هم‌چنین هزینه‌ی بالای تحقیقات پروتئومیکس، جزو فاکتورهایی به‌شمار می‌روند که مانع رشد بازار جهانی بیان پروتئین می‌شوند.

انتظار می‌رود جمعیت و اقتصاد روبه‌رشد در کشورهای در حال توسعه همچون هند و چین، بیش‌ترین رشد را در بازار بیان پروتئین داشته‌باشند. هم‌چنین پیش‌رفت‌های تکنولوژی در زمینه‌ی پروتئومیکس و تولید محصولات جدید برای مصارف بیان پروتئین، می‌توانند موقعیت‌های جدیدی را برای بازار جهانی بیان پروتئین فراهم آورند.

افزایش ادغام شرکت‌ها و شروع تولید محصولات جدید جزو آخرین رویدادهای بازار جهانی بیان پروتئین می‌باشد. تعدادی از شرکت‌های بزرگی که در بازار جهانی پروتئین فعال هستند شامل آژیلنت تکنولوژی (Agilent technology)، سیگما-آلدریچ، لایف تکنولوژی، آزمایشگاه‌های بایو- رد، تاکارا بیو، پرومگا (Promega)، مرک میلیپور (Merck Milipore)، کیاجن (QIAGEN) و نیوانگلند بایولب هستند.

لینک خبر

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن