بیوتکنولوژی پزشکیمهندسی بافت

رشد بافت روده‌ای دارای سلولهای عصبی در آزمایشگاه

بافت روده‌ای که در آزمایشگاه رشد پیدا کرده است، دقیقاً مشابه روده ی طبیعی بوده و برای اولین بار با موفقیت به موش پیوند زده شده است. بر طبق گفته محققان در مرکز پزشکی اوهایو، روده ای که توسط تحقیقات آنها در آزمایشگاه رشد پیدا کرده، یکی از اولین اندامهایی است که به‌طور مصنوعی، ولی همراه با تمامی عملکردها تولید شده است. این روده دارای لایه داخلی با توانایی جذب مواد غذایی، همچنین سلولهای ترشح‌کننده ی آنزیمهای هضم‌کننده، به‌علاوه بافت عضلانی کاملاً تکامل یافته و کاراست؛ که میتواند حرکت مواد غذایی را در طول روده توسط اعصاب موجود در بافت ماهیچه کنترل کند.


پژوهشگران برای تولید این روده، از سلولهای پوستی و گلبولهای سفید خون استفاده کرده و با تبدیل آنها به سلولهای بنیادی پرتوان و فراهم آوردن مواد غذایی و فاکتورهای رشد، بافت ابتدایی روده را ایجاد کردند. این مورد، اولین موفقیت این گروه بود که در سال ۲۰۱۰ به دست آمد. بعد از آن سلولهای عصبی ایجاد شده و بافت روده دارای شبکه ی عصبی شد. محققان هنوز گردش خون و سلولهای ایمنی برای محافظت از بافت روده را ایجاد نکرده اند، ولی متوجه شدند که هر دوی این موارد توسط موش میزبان انجام میشود و پیش بینی میکنند که همین اتفاق در بدن انسان نیز خواهد افتاد.

پژوهشگران در حال حاضر مشغول آزمایش بر لوله های تو خالی روده رشد یافته در آزمایشگاه هستند. این لوله ها ۲ سانتی متر طول دارند، ولی اگر طول آنها به ۱۰ سانتی متر افزایش پیدا کند، میتواند برای پیوند به کودکانی با سندرم روده کوتاه، مفید باشد. این بیماری در نوزادان نارسی که به علت عفونت بخشی از روده آنها تخریب میشود، دیده شده است؛ بنابراین این نوزادان توانایی هضم و جذب غذا و رشد کافی را ندارند.

بر طبق گفته های پژوهشگران این ابتدای راه است. این امید وجود دارد که بافت رشد پیدا کرده برای پیوند به بزرگسالان آماده شود؛ اما این پروژه سال های زیادی به طول می انجامد، زیرا پیچیدگی کار برای انجام اولین پیوند به بیماران بسیار زیاد خواهد بود.

نتایج این تحقیق مسائل نهفته زیادی را در مورد بیماریهای روده ای آشکار خواهد کرد. حقیقت این است که رشد روده در آزمایشگاه به همراه سیستم عصبی، برای مطالعه اسهال و یبوست بسیار مفید است که بر کیفیت زندگی بسیاری از انسانها تأثیر می گذارد. همچنین برای تعیین عوارض جانبی ناشناخته برخی داروها، و یا درمان بیماران با عفونتهای التهابی، بیماریهای مزمن و بیماریهایی خود ایمنی که در آن‌ها روده نیز مورد حمله واقع شده است، کارآمد باشد.
نتایج این تحقیق در نشریه بسیار معتبر Nature Medicine به چاپ رسیده است.

لینک خبر
لینک مقاله

Rate this post
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن