بیوتکنولوژی پزشکی

رشد دندان‌های احیا پذیر در گربه‌ماهی‌ها

✅ بدن گونه‌های ویژه‌ای از گربه‌ماهی‌ها با صفحات استخوانی در هم فشرده‌شده‌ای از دندان‌های نازک پوشیده شده است. این دندان‌ها که به‌طور مرتب می‌افتند و پس از آن مجدد رشد می‌کنند به‌منظور دفاع و در نرها، همچنین برای فریفتن ماده‌ها استفاده می‌شوند. برای محققان جالب است که چگونه این دندان‌های احیاپذیر می‌توانند خارج از دهان رشد کنند. پژوهشگران متوجه شده‌اند که دندان‌های دهانی اضافی صرف‌نظر از نوع آن‌ها، حتی در غیاب یک صفحه استخوانی همیشه بر روی یک استخوان رشد می‌کنند. این امر نشان‌دهنده نقش استخوان در القاء بافت دندانی است. از سوی دیگر، این نتایج به تشریح مکانیسم‌های تشکیل و احیا دندان‌ها در تمام مهره داران ازجمله انسان نیز کمک می‌کند.

? ظاهراً دندان‌ها در مهره‌داران اولیه آرواره‌دار، باعث ظهور شکارچیانی شد که قادر به گاز گرفتن و دریدن شکار بودند. دندان‌ها در اغلب مهره‌داران فعلی فقط در دهان رشد می‌کنند. با این وجود، استثنائات نادری وجود دارد که دندان‌ها در بدن جانور نیز رشد می‌کنند. همان‌طور که در برخی از گونه‌های فسیلی یافت شده است. محققان توضیح می‌دهند که این مورد در گربه‌ماهی دندانه‌دار که در طول تکامل دندان‌های بدن خود را بازسازی کرده است، مشاهده می‌شود.

? بسیاری از گونه‌های گربه‌ماهی‌ها دارای صفحات استخوانی پوشیده شده از دندان‌های نازک، شامل پالپ، مینا و عاج دندان هستند. این دندان‌های احیاپذیر برای دفاع در برابر شکارچیان و در روابط بین افراد نقش مهمی دارند. همچنین در نرها در طول دوران باروری بلند و کشیده می‌شوند. پژوهشگران در تلاش هستند تا بفهمند که چگونه این دندان‌ها که Odontod نامیده می‌شوند در طول دوران تکامل دوباره ظاهر می‌شوند و رشد می‌کنند.

? آن‌ها تاریخ تکاملی گربه‌ماهی‌ها را با مقایسه ژن‌های خاصی در خانواده‌های دندانه‌دار مختلف و خانواده های فاقد Odontod گربه‌ماهی‌ها بازسازی کردند. این پژوهشگران چنین گفته‌اند که پیش از ظهور صفحات استخوانی، Odontode‌ها در حدود ۱۲۰ میلیون سال پیش در دودمان گربه‌ماهی دندانه‌دار ظاهر شدند؛ بنابراین، پیش‌نیازهای لازم برای فعال‌سازی دندان‌های موجود در بدن نیستند. با تجزیه‌وتحلیل نقاط مختلف Odontod‌ها دانشمندان متوجه شده‌اند که در گونه‌های بدون صفحات استخوانی، این دندان‌ها همیشه بر روی یک ساختار استخوانی، از هر نوعی، رشد می‌کنند؛ بنابراین، استخوان احتمالاً نقش مهمی در القاء بافت دندان دارد.

? محققان در حال تلاش برای کشف گفت‌وگوی مولکولی هستند که در بین استخوان و دندان رخ می‌دهند و منجر به ایجاد و سپس احیا دندان‌ها می‌شوند. همچنین شناسایی ژن‌های مربوط به رشد odontode ها با مقایسه بیان ژن در گونه‌های دندانه‌دار و غیر دندانه‌دار گربه‌ماهی‌ها امکان‌پذیر است. شناخت فرایندهای درگیر در توسعه و احیا دندان در اجداد ما اولین گام در کشف مکانیسم‌های تحریک‌کننده و مهارکننده موجود در همه مهره‌داران است.

? ترجمه: فائزه ابوطالبی

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

رشد دندان‌های احیا پذیر در گربه‌ماهی‌ها – اخبار زیست فناوری

 

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن