بیوتکنولوژی پزشکی

یافته های جدید در مورد رشد سلول‌های بتا و درمان دیابت

یافته های جدید در مورد رشد سلول‌های بتا و درمان دیابت - اخبار زیست فناوری یافته های جدید در مورد رشد سلول‌های بتا و درمان دیابت

✅ دانشمندان با استفاده از تعین توالی تک‌سلولی RNA توانسته‌اند مسیر تنظیم رشد بتا سلول‌ها را نقشه‌کشی کنند که می تواند مورد استفاده جهت فریب آن‌ها برای بازسازی قرار گیرد.


سلول های β پانکراس به حفظ سطح طبیعی قند خون با تولید انسولین (تنظیم‌کننده اصلی انرژی (گلوکز) می باشد) کمک می کنند. اختلال و از دست رفتن سلولهای β باعث قطع تولید انسولین و منجر به دیابت های نوع ۱ و ۲ می شود. اگر بتوان دارویی پیدا کرد که باعث رشد سلول β شود، می‌توان سطح قند خون در افراد دیابتی را بهبود بخشید. افراد دیابتی اغلب بقایای از سلول های β دارند که برای حفظ سطح طبیعی قند خون کافی نیست.

بدن در دوران جنینی سلول های β را تولید کرده و پس از تولد به بازسازی آن‌ها می پردازد؛ که با افزایش سن، بازسازی سلول‌ها کاهش می یابد. راه غالب جهت رشد سلول های β جدید از طریق تقسیم سلولی می باشد؛ اما کمتر از یک درصد از سلول های β قادر به تقسیم سلولی می‌باشند.

یک گروه تحقیقاتی مسیرهای فعال در زمان تقسیم سلول های بتا را شناسایی کرده‌اند. محققان توانسته‌اند ویژگی های مولکولی و فعالیت متابولیک سلول های β را برای تمایز سلول های β تقسیم شونده از سلول های غیرقابل تقسیم را مشاهده کنند.

تا قبل از این کسی قادر به انجام نبود زیرا که یک درصد یا کمتر از سلول های β که در حال تقسیم بودند، توسط ۹۹ درصد از سلول β که در حال تقسیم نبودند پوشیده می‌شد. نتایج این مطالعه تصویر بهتری از آنچه که سلول های β را به تقسیم سلولی وادار می‌کند، فراهم می‌کند و سرنخی به ما می‌دهد تا سعی کنیم داروهای تحریک مسیرهای اختصاصی را طراحی کنیم.

ترجمه: مرضیه عزیزی

☑️ لینک خبر
☑️ لینک مقاله
☑️ عضویت در زیست فن پزشکی مولکولی
☑️عضویت در کانال زیست فن

یافته های جدید در مورد رشد سلول‌های بتا و درمان دیابت – اخبار زیست فناوری

Rate this post
برچسب‌ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
EnglishIran
بستن
بستن